Oto zarobki polskich sędziów

To w ich rękach, ferujących wyroki sądowe leży los niejednego człowieka. Czy otrzymywana przez sędziów pensja jest adekwatna do tego, czym zajmują się na co dzień? A może odpowiedzialność zbyt duża, a pensja zbyt mała?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto zarobki polskich sędziów

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

28 lis 2014 8:34


Jak wynika z raportu Fundacji Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszka Balcerowicza, w Polsce sędzia sądu rejonowego w 2014 roku zarabia, zależnie od lat pracy, od 7 tys. 405,65 zł do 9 tys. 031,28 zł. Sądu okręgowego od 8 tys. 525,52 zł do 10 tys. 548, 53, a sądu apelacyjnego od 9 tys. 934,40 zł do 11 tys. 668, 41 zł.

Czytaj też: Pensja sędziego musi mu zapewnić odpowiedni prestiż

Od wynagrodzenia sędziów nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne, co powoduje, że ich rzeczywista wypłata jest wyższa od wypłaty innego pracownika zarabiającego brutto tę samą kwotę.

Czytaj też: Sędziowie Sądu Najwyższego będą później przechodzić w stan spoczynku?

Co bardzo ważne, do tej podstawowej pensji dochodzą dodatki np. funkcyjny oraz za długoletnią pracę, stanowiące istotną część zarobków sędziów. Dodatkowo, sędziowie po zakończeniu kariery otrzymują uposażenie kilkakrotnie wyższe od przeciętnej emerytury. Co ciekawe, dodatki funkcyjne w polskich sądach otrzymuje aż 40 proc. sędziów, więc nie jest to wyjątkowy przywilej.

A jak zarobki polskich sędziów wypadają na tle ferujących wyroki w innych krajach UE? Czytajcie więcej tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.