Oszczędności: Polacy zamiast pomnażać pieniądze trzymają je w skarpecie

Polacy zgromadzili 1,2 bln zł oszczędności. Problem w tym, że słabo je pomnażają.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oszczędności: Polacy zamiast pomnażać pieniądze trzymają je w skarpecie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

26 sie 2016 7:59


Wartość oszczędności wynosi nieco ponad 65 proc. PKB - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej" na podstawie Analiz Online. Tylko w ciągu ostatniego półrocza zwiększyły się one o 37 mld zł, czyli o ok. 3 proc. Zbliżamy się do wyników sprzed zawieruchy wokół OFE, kiedy oszczędności rosły w tempie nawet 100 mld zł rocznie.

Daleko nam jednak do rozwiniętych gospodarek europejskich. Dla porównania Hiszpanie zgromadzili równowartość 150 proc. swojego rocznego PKB, a Niemcy niemal jego dwukrotność - pisze "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Polacy nie oszczędzają bo ich na to nie stać. Mają za małe zarobki

To jednak, co niepokoi, to nie wielkość naszych oszczędności, ale ich struktura. Polacy szerokim łukiem omijają rynek kapitałowy. Niemal 60 proc. oszczędności stanowią depozyty, a co siódma złotówka trzymana jest w gotówce. Albo więc idziemy z pieniędzmi do banku, albo chowamy je w skarpecie. Jeśli już wchodzimy na rynek kapitałowy, to pod przymusem, czyli w formie otwartych funduszy emerytalnych - choć i te zostały mocno zmarginalizowane. Od dwóch lat nie są już tak obowiązkowe, a ich aktywa skurczyły się o ponad połowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.