Oświadczenia majątkowe: Prokurator ujawnił swoje zarobki. 3,5 mln dolarów w ciągu trzech lat

Specjalny prokurator Robert Mueller ujawnił, że od maja 2014 roku do maja 2017 r. zarobił ok. 3,5 miliona dolarów, pracując w kancelarii prawniczej WilmerHale.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oświadczenia majątkowe: Prokurator ujawnił swoje zarobki. 3,5 mln dolarów w ciągu trzech lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 sie 2017 8:28


• Specjalny prokurator Robert Mueller w oświadczeniu majątkowym złożonym w ministerstwie sprawiedliwości USA ujawnił, że od maja 2014 roku do maja br. zarobił ok. 3,5 miliona dolarów, pracując w kancelarii prawniczej WilmerHale.

• Deklaracja majątkowa jest publicznie dostępna, bo specjalny prokurator jest funkcjonariuszem rządu federalnego.

• Mueller złożył oświadczenie majątkowe zgodnie z przepisami federalnymi w celu wykluczenia możliwości konfliktu interesów.

Mueller - w przeszłości m.in. dyrektor FBI, absolwent wydziału prawa na prestiżowym Uniwersytecie Princeton i odznaczony za męstwo weteran wojny wietnamskiej - w swoim oświadczeniu majątkowym poinformował, że oprócz dochodów z praktyki adwokackiej w WilmerHale przez ostatnie trzy lata zarobił dodatkowo 240 tys. dolarów za wykłady i odczyty.

Mueller złożył oświadczenie majątkowe zgodnie z przepisami federalnymi w celu wykluczenia możliwości konfliktu interesów.

Prawnicy ministerstwa sprawiedliwości po analizie przedstawionych im przez Muellera dokumentów nie dopatrzyli się konfliktu interesów - poinformował portal Politico, który opublikował deklarację majątkową specjalnego prokuratora. Jest ona publicznie dostępna, bo specjalny prokurator jest funkcjonariuszem rządu federalnego.

Według Politico wśród klientów kancelarii WilmerHale, z którą Mueller był związany przed objęciem w maju funkcji specjalnego prokuratora, znajdują się takie wpływowe amerykańskie i międzynarodowe korporacje jak Facebook, Apple, Intel i Volkswagen. Zdaniem ekspertów oświadczenia finansowe Muellera i jego personelu zostaną dokładnie przestudiowane przez adwokatów i zwolenników prezydenta Donalda Trumpa w poszukiwaniu konfliktu interesów oraz w celu zakwestionowania jego niezależności w prowadzonym przez niego śledztwie.

Wiceminister sprawiedliwości i zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein 17 maja powierzył Muellerowi funkcję specjalnego prokuratora w celu zbadania wszystkich "znanych i potencjalnych" zarzutów związanych z mieszaniem się Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, w tym zarzutów o powiązania osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.