Orlen, płace: Średnie wynagrodzenie wynosi prawie 10 tys. zł. Jest zawyżone przez dyrektorów?

W PKN Orlen ruszyły negocjacje płacowe. W 2015 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w płockim koncernie wyniosło 9797 zł. Strona związkowa przekonuje jednak, że kwotę tę zdecydowanie zaważają płace dyrektorskie.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Orlen, płace: Średnie wynagrodzenie wynosi prawie 10 tys. zł. Jest zawyżone przez dyrektorów?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL

wnp.pl

12 lut 2016 14:28


Związki zawodowe działające w PKN Orlen przekonują, że podanych przez pracodawcę danych dotyczących średniego wynagrodzenia w spółce nie można mylić z wynagrodzeniem zasadniczym, odnoszą się one bowiem do tzw. wynagrodzenia całościowego, na które składają się wszystkie składniki wynagrodzenia w trakcie roku, oprócz pensji zasadniczej także premie, nagrody świąteczne, nagroda roczna, dodatki socjalne itp.

Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen zwraca uwagę, że średnie wynagrodzenie całościowe w Orlenie niezmiennie od lat utrzymuje się na poziomie ponad 9 tys. zł na miesiąc i jak wynika z danych przedstawionych przez spółkę jest dwuipółkrotnie wyższe od średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (4121 zł).

Związkowcy podkreślają, że na taką średnią składają się wynagrodzenia wszystkich ponad 4650 pracowników PKN Orlen, ale to pensje dyrektorskie (których funkcjonuje w spółce 131, w tym 33 dyrektorów wykonawczych) i całego wyższego szczebla menedżerskiego mocno windują ją do góry, a dla wielu szeregowych pracowników koncernu jest to kwota zupełnie nieosiągalna.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.