OPZZ: System waloryzacji w odniesieniu do najniższych rent i emerytur jest wadliwy

Zdaniem OPZZ system waloryzacji rent i emerytur powinien być ponownie przeanalizowany.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ: System waloryzacji w odniesieniu do najniższych rent i emerytur jest wadliwy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

31 gru 2015 10:15


Jak twierdzą związkowcy z OPZZ, świadczenia minimalne w stosunku do przeciętnych ciągle maleją. Doszło do tego, że minimalne świadczenia zabezpieczenia społecznego są niewiele większe od minimum egzystencji.

W projekcie budżetu państwa na 2016 r. nie przewidziano środków na podniesienie najniższych świadczeń emerytalno-rentowych.

Czytaj też: Symboliczna waloryzacja rent i emerytur w 2016 r.

OPZZ negatywnie ocenia jednorazowe dodatki dla niektórych emerytów i rencistów, osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, na które zabezpieczono w budżecie 1,41 miliarda złotych.

- Uważamy, że system w zakresie mechanizmu waloryzacji powinien być tak zmieniony, aby chronić najbiedniejszych, a najrozsądniejszym rozwiązaniem powinno być podwyższenie najniższych emerytur i rent - ocenia OPZZ.

Zdaniem związkowców waloryzacja kwotowo-procentowa nie rozwiązuje problemu najniższych świadczeń, które wymagają podniesienia przynajmniej do minimum socjalnego – średniorocznie w 2014r. minimum socjalne dla jednoosobowego gospodarstwa emeryckiego wyniosło 1070,65 zł. OPZZ wielokrotnie postulowało i postuluje pozawaloryzacyjną podwyżkę świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.