Na 9 maja Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zapowiedziało pikietę w sprawie wprowadzenia emerytury stażowej. Przygotowany przez nich projekt zakłada, że kobiety mogłyby przejść na emeryturę po 35 latach pracy, mężczyźni po 40 latach.
- Autor:KDS
- •11 kwi 2019 16:35

- W marcu OPZZ skierowało do rady Dialogu Społecznego oraz prezydenta Andrzeja Dudy projekt emerytury stażowej.
- Chcą, by prawo do przejścia na nią wiązało się z odpowiednim stażem pracy. Dla kobiet byłoby to 35 lat, dla mężczyzn 40 lat pracy.
- O wprowadzenie tego rozwiązania centrala związkowa walczy od lat. Teraz zapowiedziała zaostrzenie tej walki. 9 maja organizuje pikietę pod gmachem resortu pracy.
OPZZ od 2010 roku nieprzerwanie walczy o emerytury stażowe. Przez dwie kadencje Sejmu związkowcy prezentowali tę inicjatywę w parlamencie. Teraz rozpoczęli kolejną próbę wprowadzenia tego rozwiązania w życie. 3 marca 2019 roku skierowali do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej projekt ustawy przygotowany w OPZZ. Projekt trafił również do Rady Dialogu Społecznego, gdzie mają rozpocząć się nad nim prace partnerów społecznych.
- Skierowaliśmy do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej projekt ustawy przygotowany w OPZZ, wprowadzający dodatkową możliwość skorzystania z prawa do emerytury po 35 latach stażowych (latach pracy - przyp. red.) dla kobiet i 40 latach stażowych dla mężczyzn, z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tym zakresie - informują związkowcy.
- Nie ma więc dnia, abyśmy nie walczyli o emerytury stażowe, poparte przez 700 tysięcy podpisów naszych obywateli - w rozmowie z PulsHR.pl podkreślał Łukasz Mycka z OPZZ. Jak wyjaśniał, zbiórka podpisów pod tą inicjatywą rozpoczęła się jeszcze w 2010 roku, kiedy OPZZ złożyło do Sejmu obywatelski projekt ustawy w tej sprawie. Do chwili obecnej swój podpis złożyło pod nim właśnie 700 tys. osób.
Teraz związek idzie o krok dalej. Nie tylko czeka na opinię RDS i prezydenta. Na 9 maja 201 roku zapowiedział pikietę w tej sprawie pod budyniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


KOMENTARZE (104)