PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

OPZZ: Prawa pracownicze dla wszystkich. Nie tylko na etacie

- Domagamy się, aby prekariat uzyskał prawa ekonomiczne i prawa pracownicze - mówił przewodniczący OPZZ Jan Guz na wiecu z okazji Święta Pracy.

  • Autor: aw/pap
  • 2 maj 2017 8:59
OPZZ: Prawa pracownicze dla wszystkich. Nie tylko na etacie
Przewodniczący OPZZ Jan Guz (Fot. PTWP)
REKLAMA

• Wiec, odbywający się pod hasłem "Przywróćmy godną pracę", odbył się 1 maja w Warszawie.

• Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz podkreślał tam, że Polska potrzebuje wzrostu płac.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Problemem są też umowy śmieciowe. Według danych GUS 2 mln ludzi w Polsce pracuje więcej niż 8 godzin dziennie

 

"1 Maja jest zawsze nasz, bo zasłużyliśmy sobie na to naszą pracą. Jesteśmy tu z potrzeby serca, bo jesteśmy jedną, wspólną pracowniczą rodziną" - powiedział otwierając wiec przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz.

Dodał, że w ubiegłym roku doszło do 87 tys. 886 wypadków, w których straciło życie 239 osób. "To są bezimienni bohaterowie naszych czasów, uczcijmy ich minutą ciszy" - powiedział Guz.

"Jako lewica domagamy się, aby prekariat uzyskał prawa ekonomiczne i prawa pracownicze. Byśmy pożegnali XIX-wieczny rynek pracy i towarzyszący mu wyzysk. Tam gdzie są związki zawodowe, są wyższe płace, są bezpieczniejsze warunki pracy, są mniej łamane prawa pracownicze. Wzywam was do organizowania się, nikt za nas tego nie zrobi" - dodał.

Polacy za mało zarabiają

Jak mówił, Polska potrzebuje wzrostu płac, "bo wciąż zarabiamy 30 proc. zarobków kolegów z zachodu".

"Z całego serca popieramy protesty kobiet. Dziękujemy wam za odwagę i determinację w walce o swoje prawa. To my, ludzie pracy, utrzymujemy rząd, z naszych pieniędzy wypłacane jest 500 plus, finansowane jest wojsko, szpitale i szkoły. Należy nam się godna płaca za pracę" - podkreślił.

Przewodniczący Rady Mazowieckiej SLD i członek zarządu krajowego tej partii Włodzimierz Czarzasty powiedział, że według danych GUS 2 mln ludzi w Polsce pracuje więcej niż 8 godzin dziennie.

"To jest spowodowane brakiem związków zawodowych w wielu zakładach prywatnych, bo zakłady prywatne nie chcą związków zawodowych i dlatego te związki zawodowe zawsze będziemy wspierali" - dodał. "Wiele jest do zrobienia wspólnie, chcę złożyć taką deklarację, żeby to zrobić trzeba współpracować, nie ma wroga na lewicy" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPZZ: Prawa pracownicze dla wszystkich. Nie tylko na etacie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA