OPZZ: Płaca minimalna powinna wynosić co najmniej połowę średniego wynagrodzenia

OPZZ po raz kolejny domaga się wprowadzenia minimalnej płacy godzinowej w wysokości co najmniej 11 zł brutto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ: Płaca minimalna powinna wynosić co najmniej połowę średniego wynagrodzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 paź 2014 12:14


Od przyszłego roku w Niemczech minimalna stawka godzinowa będzie przekraczać 35 zł. Podobne kwoty obowiązują w Irlandii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Trudno pojąć, dlaczego polscy pracodawcy nie mogą zgodzić się na stawkę nawet 10 zł. Czy polski biznes jest aż tak śmieciowy i nieudolny, że potrafi konkurować wyłącznie wyzyskiem i półdarmową eksploatacją pracowników?

Czytaj też: OPZZ: Obecna płaca minimalna jest żenująca

OPZZ przypomina, że wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej popiera zdecydowana większość polskiego społeczeństwa. Dotyczy to wszystkich grup społecznych, niezależnie od poziomu wykształcenia, bogactwa, wieku czy rodzaju zatrudnienia.
 
Związkowcy zwracają też uwagę, że nie ma żadnej korelacji między poziomem płacy minimalnej i bezrobocia, a nawet w krajach o najwyższej płacy minimalnej (jak Luksemburg czy Holandia) stopa bezrobocia jest niższa.

Czytaj też: Wyższa płaca minimalna w Niemczech nie dla wszystkich pracowników
 
Zdaniem OPZZ płaca minimalna zarówno w wymiarze godzinowym, jak i miesięcznym docelowo powinna wynosić co najmniej 50 proc. średniego wynagrodzenia. Oznaczałoby to, że minimalna płaca miesięczna w przyszłym roku wynosiłaby około 2 tys. zł brutto, a godzinowa 12 zł.

- Mimo to byliśmy skłonni się zgodzić na stawkę miesięczną 1797 zł, a godzinową niecałe 11 zł. Niestety rząd wciąż nie jest skłonny do kompromisu. W przyszłym roku minimalne miesięczne wynagrodzenie ma wynosić zaledwie 1750 zł, a godzinowej płacy minimalnej ma nie być w ogóle. Najwyraźniej koalicji PO-PSL nie przeszkadza to, że dziesiątki tysięcy polskich pracowników otrzymuje 4-5 zł za godzinę ciężkiej pracy - mówi Piotr Szumlewicz z OPZZ.

Czytaj też: Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii nie dla wszystkich

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.