PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

OPZZ krytykuje propozycje rządu. Chce większych podwyżek

  • jk
  • 16 sie 2022 16:22

Związkowcy z OPZZ krytykują rządową propozycję dotyczącą wzrostu płacy minimalnej. Chcą, aby najniższe pensje wzrosły od 1 stycznia 2023 r. o nie mniej niż 490 zł (do wysokości co najmniej 3500 zł) i od 1 lipca 2023 r. o nie mniej niż o 250 zł (do wysokości co najmniej 3750 zł).

OPZZ krytykuje propozycje rządu. Chce większych podwyżek
OPZZ podtrzymuje dotychczasowe oczekiwania dotyczące wzrostu płacy minimalnej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W przyszłym roku rząd planuje dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Rząd proponuje, by od stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od lipca wzrosła do 3450 zł brutto.
  • OPZZ negatywnie oceniło propozycję rządu. Jak wyjaśniają związkowcy, zaproponowana wysokość płacy minimalnej na rok następny została oparta o prognozowany na rok 2023 wskaźnik inflacji w wysokości 107,8 proc. 
  • OPZZ podkreśla, że w 2023 roku należy oczekiwać inflacji na poziomie znacznie wyższym niż przewiduje rząd, dlatego uznaje za konieczne dokonanie korekty prognozy podstawowych wielkości makroekonomicznych.

Jak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, w przyszłym roku planowane są dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Wynika to z przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, które mówią, że jeżeli prognozowany na następny rok wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 proc. ustala się dwa terminy zmiany wysokości płacy minimalnej - od 1 stycznia i od 1 lipca.

Według rządowego projektu od stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, czyli o 373 zł więcej niż wynosi najniższa pensja w tym roku. W lipcu 2023 r płaca minimalna zostanie podwyższona do kwoty 3450 zł, co oznacza wzrost o 440 zł w stosunku do 2022 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia również wzrośnie. Od stycznia 2023 roku wyniesie 22,10 zł, a od lipca 22,50 zł.

Czytaj też: W Polsce nagle przybędzie najgorzej zarabiających

Związkowcy są na "nie"

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPZZ krytykuje propozycje rządu. Chce większych podwyżek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA