PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

OPZZ krytykuje nową stawkę diety w delegacji. "Jest nieadekwatna do rosnących wydatków"

  • jk
  • 17 cze 2022 15:31

Obecnie dieta przysługująca pracownikowi z tytułu podróży służbowej w kraju wynosi 30 zł i obowiązuje od 1 marca 2013 r. Resort polityki społecznej chcę tę stawkę podnieść o 8 zł. OPZZ nie akceptuje tej propozycji. Chce, by aby stawka diety wzrosła o 26 zł, do wysokości 56 zł za dobę podróży.

OPZZ krytykuje nową stawkę diety w delegacji. "Jest nieadekwatna do rosnących wydatków"
Obecnie dieta przysługująca pracownikowi z tytułu podróży służbowej w kraju wynosi 30 zł i obowiązuje od 1 marca 2013 r. (Fot. Mitchell Luo/Unsplash)
REKLAMA
  • Obecnie dieta przysługująca pracownikowi z tytułu podróży służbowej w kraju wynosi 30 zł i obowiązuje od 1 marca 2013 r. W projekcie podwyższono tę stawkę o 8 zł, czyli do 38 zł.
  • OPZZ oczekuje urealnienia wysokości diety i dostosowania jej do aktualnej sytuacji społeczno-ekonomicznej oraz zrekompensowania realnych kosztów, które ponoszą pracownicy.
  • Związkowcy zaproponowali, aby stawka diety wzrosła o 26 zł, do wysokości 56 zł za dobę podróży.

Rozporządzenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej określa wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. 

Przypomnijmy, że pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą ustalać we własnym zakresie warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju i poza jego granicami w drodze postanowień układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyższa dieta

Obecnie dieta przysługująca pracownikowi z tytułu podróży służbowej w kraju wynosi 30 zł i obowiązuje od 1 marca 2013 r. W projekcie podwyższono tę stawkę o 8 zł, czyli do 38 zł.

Z projektu wynika też, że przy nowej wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (38 zł), 20-procentowy ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 7,60 zł (obecnie 6 zł), a ryczałt za nocleg, stanowiący 150 proc. diety - 57 zł (obecnie 45 zł).

Zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, czyli do 760 zł (obecnie 600 zł).

OPZZ krytykuje propozycję

OPZZ nie akceptuje tej propozycji. Jak wyjaśnia Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych w OPZZ, wpisuje się ona w negatywny trend przerzucania przez państwo ekonomicznego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej z pracodawcy na pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPZZ krytykuje nową stawkę diety w delegacji. "Jest nieadekwatna do rosnących wydatków"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA