PARTNERZY PORTALU

Opozycja chce przywrócenia mundurowych emerytur

  • Autor: PAP/AH
  • 19 gru 2022 17:09

W demokratycznym państwie nie może być odpowiedzialności zbiorowej, system emerytalny nie może być instrumentem wymierzania kary - głosi deklaracja ws. przywrócenia emerytur mundurowych podpisana w poniedziałek przez przedstawicieli prawie wszystkich ugrupowań opozycyjnych.

Opozycja chce przywrócenia mundurowych emerytur
W Senacie odbyła się konferencja "Czy prawa nabyte są naruszalne. Sytuacja mundurowych po latach walki o emeryturę", zorganizowana przez wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką (PPS), z udziałem były funkcjonariuszy służb PRL i III RP. fot. Twitter
REKLAMA
  • Tzw. ustawa dezubekizacyjna z 16 grudnia 2016 roku obniżyła od 1 października 2017 r. emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP).
  • Emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,5 tys., renta rodzinna - 1,7 tys. zł.
  • Zgodnie z podpisaną deklaracją w momencie, gdy opozycja przejmie władzę, cofnie zapisy tej ustawy. "Doprowadzimy do tego, żeby ci, którzy w wyniku wejścia w życie ustawy represyjnej zostali pokrzywdzeni otrzymali swoje pieniądze i zostali przeproszeni" - informują sygnatariusze deklaracji.

W poniedziałek w Senacie odbyła się konferencja "Czy prawa nabyte są naruszalne. Sytuacja mundurowych po latach walki o emeryturę", zorganizowana przez wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką (PPS), z udziałem były funkcjonariuszy służb PRL i III RP.

Panelistami byli m.in. były szef UOP i MSW Andrzej Milczanowski (zdalnie), a także były funkcjonariusz wywiadu PRL, a potem szef Zarządu Wywiadu UOP Henryk Jasik.

Wicemarszałek Morawska-Stanecka mówiła, że konferencja dotyczy osób, które dla Polski poświęciły "wiele, Polska im dużo zawdzięcza, a potem im podziękowała, odbierając emerytury".

"W państwie demokratycznym nie może być mowy o odpowiedzialności zbiorowej, a system emerytalny nie może służyć do wymierzania kary. W państwie demokratycznym świadczenia wypracowane przez lata służby muszą być święte" - mówił poseł PPS Andrzej Rozenek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opozycja chce przywrócenia mundurowych emerytur

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA