Opłaca się być nauczycielem. Na początku kariery dostają prawie 3 tys. zł

Nauczycielom bardziej opłaca się pracować w szkołach publicznych niż prywatnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Średnia pensja nauczycielska w „budżetówce” to 4 233 zł, podczas gdy w szkole prywatnej przeciętne wynagrodzenie wynosi 3 152 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opłaca się być nauczycielem. Na początku kariery dostają prawie 3 tys. zł

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 cze 2014 8:23


Zawód nauczyciela jest mocno sfeminizowany - panowie stanowią nieco ponad jedną szóstą kadry pedagogicznej. Co istotne, panie w szkołach publicznych zarabiają więcej od kolegów, co po części wynika z większej liczby branych przez nie nadgodzin. W wynagrodzeniu całkowitym nauczycielek płaca za nadgodziny stanowi średnio 7 proc., wobec 5,6 proc. w przypadku nauczycieli - informuje na portalu wynagrodzenia.pl firma Sedlak & Sedlak.

Pensje nauczycieli rosną systematycznie wraz z ich stażem pracy. Różnica dla nauczycieli o stażu pracy nieprzekraczającym dwóch lat wynosi 5 proc., a przy stażu między 10 a 15 lat nawet 8 proc.

Trzeba pamiętać, że wynagrodzenia nauczycieli w szkołach prywatnych są kwestią umowy pomiędzy nauczycielem a pracodawcą. W szkołach publicznych płace naliczane są na podstawie zasad zawartych w Karcie Nauczyciela. Na tę pensję składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz nagrody. Nauczyciele, którzy pracują na zasadach określonych w Karcie, upoważnieni są też do tzw. trzynastej pensji.

Zgodnie z Kartą czynnikami kształtującymi wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli są: stopień awansu zawodowego, posiadane kwalifikacje i wymiar zajęć obowiązkowych. Do tego dochodzą dodatki zależne od: okresu zatrudnienia, jakości pracy, wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, stanowiska lub funkcji oraz ewentualnych trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

Karta określa średnie wynagrodzenie nauczycieli na różnych stopniach awansu które przedstawiają się następująco:

• nauczyciel stażysta - 2 717 zł

• nauczyciel kontraktowy - 3 016 zł

• nauczyciel mianowany - 3 913 zł

• nauczyciel dyplomowany - 5 tys. zł

Kwoty te obejmują wszystkie wcześniej wymienione elementy wynagrodzenia. Szkoły powinny tak kształtować pensje, żeby średnie płace wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu w obrębie danej jednostki samorządu terytorialnego przeciętnie nie były niższe od podanych kwot. Jeżeli są niższe - do końca stycznia następnego roku nauczyciele powinni otrzymać dodatki uzupełniające - tak, aby średnie osiągnęły minimalny poziom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Hey 2018-04-05 23:15:03

Co za bzdury! Znacznie mniej!

Aga 2017-03-28 21:36:37

Mam 20% wysługi, jestem nauczycielem kontraktowym z premią motywacyjną moja pensja wynosi 2200 netto. Więc za nim coś napiszecie - proszę sprawdzić jaka jest prawda.

Marcin 2015-07-14 04:52:59

Skąd te dane, z kapelusza, kontraktowy 3tys a nie 2,3tys.