PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Opłaca się być nauczycielem. Na początku kariery dostają prawie 3 tys. zł

 • Autor: jk
 • 6 cze 2014 8:23

Nauczycielom bardziej opłaca się pracować w szkołach publicznych niż prywatnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Średnia pensja nauczycielska w „budżetówce” to 4 233 zł, podczas gdy w szkole prywatnej przeciętne wynagrodzenie wynosi 3 152 zł.

REKLAMA
Zawód nauczyciela jest mocno sfeminizowany - panowie stanowią nieco ponad jedną szóstą kadry pedagogicznej. Co istotne, panie w szkołach publicznych zarabiają więcej od kolegów, co po części wynika z większej liczby branych przez nie nadgodzin. W wynagrodzeniu całkowitym nauczycielek płaca za nadgodziny stanowi średnio 7 proc., wobec 5,6 proc. w przypadku nauczycieli - informuje na portalu wynagrodzenia.pl firma Sedlak & Sedlak.

Pensje nauczycieli rosną systematycznie wraz z ich stażem pracy. Różnica dla nauczycieli o stażu pracy nieprzekraczającym dwóch lat wynosi 5 proc., a przy stażu między 10 a 15 lat nawet 8 proc.

Trzeba pamiętać, że wynagrodzenia nauczycieli w szkołach prywatnych są kwestią umowy pomiędzy nauczycielem a pracodawcą. W szkołach publicznych płace naliczane są na podstawie zasad zawartych w Karcie Nauczyciela. Na tę pensję składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz nagrody. Nauczyciele, którzy pracują na zasadach określonych w Karcie, upoważnieni są też do tzw. trzynastej pensji.

Zgodnie z Kartą czynnikami kształtującymi wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli są: stopień awansu zawodowego, posiadane kwalifikacje i wymiar zajęć obowiązkowych. Do tego dochodzą dodatki zależne od: okresu zatrudnienia, jakości pracy, wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, stanowiska lub funkcji oraz ewentualnych trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

Karta określa średnie wynagrodzenie nauczycieli na różnych stopniach awansu które przedstawiają się następująco:

• nauczyciel stażysta - 2 717 zł

• nauczyciel kontraktowy - 3 016 zł

• nauczyciel mianowany - 3 913 zł

• nauczyciel dyplomowany - 5 tys. zł

Kwoty te obejmują wszystkie wcześniej wymienione elementy wynagrodzenia. Szkoły powinny tak kształtować pensje, żeby średnie płace wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu w obrębie danej jednostki samorządu terytorialnego przeciętnie nie były niższe od podanych kwot. Jeżeli są niższe - do końca stycznia następnego roku nauczyciele powinni otrzymać dodatki uzupełniające - tak, aby średnie osiągnęły minimalny poziom.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Opłaca się być nauczycielem. Na początku kariery dostają prawie 3 tys. zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rzetelność 2018-09-30 15:37:58

  Przez pisanie takich głupot zatrudniłem się w szkole mam 17,5 h pracy oficjalnie, drugie tyle to tony papierów i darmowe godziny pracy. Staż wydłużyli do 2 lat. Mam 9/10 etatu prawie cały... Za miesiąc pracy dostałem zawrotną kwotę 1480 zł na rękę. Teraz chcę się wycofać. Myślałem ,że zacznę od kwoty koło 1800, myślałem ,że 2000 zł nie będzie. Nie piszcie głupstw.

 • bose 2018-04-27 23:28:57

  Gdzie tak zarabiają nauczyciele??? Ja chcę właśnie tam!!!

 • Hey 2018-04-05 23:15:03

  Co za bzdury! Znacznie mniej!

 • Aga 2017-03-28 21:36:37

  Mam 20% wysługi, jestem nauczycielem kontraktowym z premią motywacyjną moja pensja wynosi 2200 netto. Więc za nim coś napiszecie - proszę sprawdzić jaka jest prawda.

 • Marcin 2015-07-14 04:52:59

  Skąd te dane, z kapelusza, kontraktowy 3tys a nie 2,3tys.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA