Oni nie boją się rozmawiać o podwyżce. Niemal połowa informatyków walczy o wyższe zarobki

Okazuje się, że informatycy posiadają wysokie umiejętności negocjacyjne. Prawie połowa z nich samodzielnie inicjuje rozmowy o podwyżce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oni nie boją się rozmawiać o podwyżce. Niemal połowa informatyków walczy o wyższe zarobki

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 lis 2014 19:00


Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, software architect zarabia przeciętnie 8 280 złotych netto miesięcznie. Niewiele mniej otrzymuje Starszy Programista C++. Przeciętne zarobki na tym stanowisku oscylują w okolicach 7 200 zł netto. Wśród stanowisk, które są najlepiej opłacane w tym obszarze, znajduje się również Architekt Sieci, z wynagrodzeniem przeciętnym w wysokości 6 880 zł netto miesięcznie.

Rozmowy o podwyżkach

Specjaliści od IT znają swoją wartość i potrafią negocjować, o czym świadczą dane przedstawione w raporcie Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”. Prawie połowa z nich (47 proc.) podejmuje rozmowy z pracodawcą na temat podwyżki z własnej inicjatywy.

Czytaj też: IT: pracują, gdy mają flow. Jak nie, to grają w piłkarzyki

To duży odsetek w porównaniu do całej populacji pracujących Polaków, gdzie tylko 38 proc. osób aranżuje takie rozmowy. Z kolei aż 58 proc. z biorących udział w badaniu pracowników IT deklaruje inicjowanie takich rozmów, gdy wzrośnie zakres ich obowiązków, a 26 proc., gdy dowie się, że inna osoba na ich stanowisku zarabia więcej.

Jakie benefity otrzymują specjaliści ds. IT?

Najnowsze dane serwisu zarobki.pracuj.pl dotyczące benefitów oferowanych przez pracodawców pokazują, że aż 67 proc. informatyków otrzymuje dodatkowe świadczenia. Pracownicy w obszarze IT otrzymują najczęściej prywatną opiekę medyczną – deklaruje to aż 48 proc. z nich.

Czytaj też: Usługi biznesowe potrzebują specjalistów IT. Najlepiej polskich

Drugim najczęściej otrzymywanym przez nich benefitem są kupony na usługi sportowo-rekreacyjne (30 proc.). W pierwszej trójce najczęściej ofererowanych przez pracodawców usług dodatkowych znajduje się także ubezpieczenie na życie – otrzymywanie tego benefitu deklaruje 25 proc. pracujących w obszarze IT.

Pracy w branży IT coraz więcej

Jak pokazują dane Pracuj.pl, świadczące o ilości ofert pracy publikowanych na portalu,
w trzecim kwartale 2014 roku na rynku pojawiło się aż 14 370 ofert dla osób z sektora IT, o 4 proc. więcej niż w II kwartale.

Najczęściej poszukiwani są programiści, do nich skierowana jest ponad połowa ofert pracy dla IT. Często poszukiwanymi pracownikami z obszaru IT są również specjaliści od administracji w IT, testerzy oprogramowania i architekci IT.

* Dane dotyczące zarobków i benefitów pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl Z kolei raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków (n=1000). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.