Ograniczenie połowu dorsza: minister zapowiada walkę o rekompensaty dla rybaków

• Komisja Europejska chce ograniczenia poławiania dorszy.
• Stawką jest umożliwienie odrodzenia się tego gatunku.
• Minister gospodarki morskiej chce z tego tytułu rekompensat dla rybaków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ograniczenie połowu dorsza: minister zapowiada walkę o rekompensaty dla rybaków

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

10 paź 2016 20:18


Komisja Europejska zaproponowała, by możliwość poławiania w zachodnim stadzie dorsza została ograniczona w 2017 roku o 88 proc. w stosunku do bieżącego roku; we wschodnim redukcja ma wynosić 39 proc. Liczby te oparte są na opiniach naukowców, którzy wskazywali na konieczność cięć w kwotach połowowych, by stada dorsza mogły powiększyć liczebność, a pojedyncze osobniki - wielkość.

- To, co stało się w ostatnich latach przede wszystkim z populacją dorsza, jak również cała historia, czyli wymieńmy: zmniejszenie wymiaru ochronnego, dopuszczenie ogromnych jednostek do połowów pelagicznych, musi być natychmiast zahamowane - powiedział w poniedziałek (10 października) w Luksemburgu minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

Jak zaznaczył, właśnie dlatego Polska chce redukcji kwot połowowych, ale jednocześnie rekompensat z tego tytułu dla rybaków.

Bałtycki dorsz od lat nie może się odrodzić. Zła kondycja gatunku (tzw. chudy dorsz) czy brak występowania tej ryby w strefie przybrzeżnej to poważny problem dla polskich rybaków. Choć armatorzy, zwłaszcza ci specjalizujący się w połowie dorsza, nie chcą redukcji kwot, ministerstwo gospodarki morskiej opowiadało się za większą ochroną tego gatunku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.