OECD, emerytury: Bieda na emeryturze? Ten raport nie pozostawia złudzeń

Mamy kolejny dokument, z którego wynika, że starzenie się polskiego społeczeństwa przyspiesza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OECD, emerytury: Bieda na emeryturze? Ten raport nie pozostawia złudzeń

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

6 gru 2017 19:53


• Alarmujące wnioski w sprawie przyszłych emerytur przynosi wczorajszy raport OECD.

• Wyjątkowo źle prezentuje się sytuacja polskich emerytów.

• Jeśli nic się nie zmieni, będziemy zmuszeni pracować do późnych lat.

 

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że od 2000 roku publiczne wydatki na emerytury w krajach OECD wzrosły o około 1,5 proc. PKB. Ale w najbliższej przyszłości tempo wzrostu wydatków prawdopodobnie znacznie spadnie.

Dlatego potrzebne są dalsze reformy, których celem będzie złagodzenie skutków starzenia się społeczeństwa, wzrastających nierówności wśród osób starszych i zmieniającego się charakteru pracy – rekomenduje OECD.

Ciekawe wnioski przynosi analiza stopy zastąpienia, czyli relacja ostatniej pensji do pierwszej emerytury. Średnia dla OECD to 63 proc., ale w poszczególnych krajach jest bardzo zróżnicowania. Najmniej, bo zaledwie 29 proc., wynosi ona w Wielkiej Brytanii, najwięcej – 102 proc. - w Turcji. Przeciętny polski pracownik dostanie na emeryturze 39 proc. ostatniej pensji.

Czytaj też: Zarobki kobiet i mężczyzn. Różnice są ogromne

Stopa zastąpienia nieco korzystniej wygląda w przypadku pracowników o niskich dochodach. Współczynnik ten jest o 10 pkt proc. wyższy, najgorzej wypada w Meksyku i w Polsce (40 proc.), najlepiej w Danii, Holandii i Izraelu, gdzie słabo zarabiający dostaną na emeryturze ponad 100 proc. ostatniej pensji.

Autorzy raportu piszą też, że do 2060 r. wiek emerytalny wzrośnie w blisko połowie krajów OECD, o 1,5 roku dla mężczyzn i średnio o 2,1 roku dla kobiet, osiągając średnio niemal 66 lat. Jednak efekty tej zmiany zniweluje rosnąca długość życia. Będziemy więc zmuszeni do pracy na emeryturze.

W Polsce sytuacja wygląda wyjątkowo źle.

Przeciętnie zarabiający polski pracownik może liczyć na 39 proc. ostatniej pensji w przypadku mężczyzn i 34 proc. w przypadku kobiet. To jeden z najniższych wskaźników w OECD, gdzie średnia wynosi odpowiednio 63 i 62 proc.

Czytaj też: Zabraknie środków na emerytury? Rafalska: Pieniądze na wypłaty są

Co ciekawe, Polska jest jednym z zaledwie trzech krajów OECD (obok Izraela i Szwajcarii), które zachowają różnice w wieku emerytalnym pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Raport OECD przynosi ważne wnioski dotyczące sytuacji w naszym kraju za 30 lat. To kolejny dokument, z którego wynika, że starzenie się polskiego społeczeństwa przyspiesza.

Jesteśmy dziś relatywnie młodym społeczeństwem, z liczbą osób w wieku powyżej 64 lat na 100 osób w wieku produkcyjnym plasującą się poniżej średniej dla OECD. Sytuacja zmieni się diametralnie do 2050 roku, kiedy ich liczba wzrośnie do 60. Liczba emerytów przypadających na jedną pracującą osobę będzie w Polsce jedną z najwyższych w OECD.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.