PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Od wtorku ważna zmiana dla emerytów i rencistów. Ich świadczenia wzrosną od 8 do 67 zł

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 30 wrz 2019 12:57

We wtorek (1 października) wchodzi w życie obniżka PIT z 18 do 17 proc. ZUS przypomina, że zmiana ta oznacza wyższe świadczenia dla emerytów i rencistów.

Od wtorku ważna zmiana dla emerytów i rencistów. Ich świadczenia wzrosną od 8 do 67 zł
Emeryci i renciści otrzymają świadczenie wyższe o od 8 do 67 zł (fot. shutterstock)
REKLAMA

Od października zmienia się stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem do 85 528 zł. Zmiana wpłynie na wysokość rent i emerytur. Osoby korzystające z ZUS jej efekty odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik.

Przykładowo, osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie tj. 1,1 tys. zł brutto (935 zł netto), zyskają „na czysto” 8 zł. Ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł. Emeryci, którzy otrzymują świadczenie w wysokości 2,5 tys. zł brutto po zmianie zyskają 23 zł. Najwięcej na zmianie zyskają seniorzy otrzymujący najwyższe świadczenia. Ci z emeryturą w wysokości 7 tys. zł brutto, otrzymają więcej o 67 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zakład automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc.

Warto przypomnieć, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zadeklarował, iż będzie trzynasta emerytura. Ta ponownie miałaby być wypłacona w 2020 roku, zaś 14. emerytura miałaby się pojawić w 2021 roku.

- Chcę to mocno podkreślić, bo wroga propaganda twierdzi, że jej nie będzie. Będzie. A w kolejnym roku, a może i wcześniej, będzie także czternasta. My chcemy wspierać seniorów - mówił.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Od wtorku ważna zmiana dla emerytów i rencistów. Ich świadczenia wzrosną od 8 do 67 zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • sis 2020-01-06 14:08:29

    Grosz do grosza i może za kilkadziesiąt lat uzbiera sie jakaś wreszcie "normalna" sumka. Dojdzie do tego trochę złotego z ppk i miejmy nadzieje, ze uda sie wreszcie mówić moze nie o złotej ale chociaz brązowo-złotej polskiej jesieni zycia

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA