PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Od stycznia profesorska pensja w górę. MEiN podaje ile

 • Autor: aw/pap
 • 22 lis 2022 7:12

Mam potwierdzenie od minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, że prawdopodobnie od stycznia 2023 r. nastąpi podniesienie minimalnej pensji profesora na uczelniach o ok. 12 proc. - powiedział wiceszef MEiN Włodzimierz Bernacki. Zapowiedział też zwiększenie dostępności do stypendium socjalnego.

Od stycznia profesorska pensja w górę. MEiN podaje ile
Zgodnie z obowiązującym od 2018 r. rozporządzeniem wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi 6 410 zł (fot. pixabay)
REKLAMA

Pensje na uczelniach uzależnione są od pensji profesorów. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym, że dla profesora uczelni - wynosi nie mniej niż 83 proc., a dla adiunkta - wynosi nie mniej niż 73 proc.

Zgodnie z obowiązującym od 2018 r. rozporządzeniem wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi 6 410 zł. Środowiska akademickie wnioskują do resortu o jego podwyższenie.

"Zmiana tego rozporządzenia już się realizuje - mamy potwierdzenie ze strony minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, że za sprawą podniesienia minimalnego wynagrodzenia profesora, nastąpią podwyżki dla nauczycieli akademickich, prawdopodobnie od 1 stycznia 2023 r., a nie jak wcześniej zapowiadaliśmy - od 1 maja 2023 r. Mamy na to zagwarantowane środki przewidziane w ramach budżetu" - powiedział PAP wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

"Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to podniesienie minimalnego wynagrodzenia profesora w granicach 12 proc." - dodał Bernacki.

Wiceminister zapowiedział też wprowadzenie regulacji, która ma zwiększyć dostępność stypendium socjalnego dla studentów będących w trudnej sytuacji materialnej. W Sejmie procedowany jest projekt noweli, według którego od stycznia 2023 r. uczelnie będą mogły podnieść wysokość dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne z 1051,7 zł do 1294,4 zł na osobę w rodzinie (netto). Rozwiązanie to trafiło w formie poprawki do rządowego projektu ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów z tego względu, by - jak podkreślił Bernacki - mogło wejść w życie jak najszybciej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Od stycznia profesorska pensja w górę. MEiN podaje ile

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Elka 2022-11-22 14:51:35

  A co z pensją nauczycieli w szkołach kiedy ktoś na to spojrzy?

  • ffff 2022-11-22 15:22:52

   Jest to duży problem, ale też praca w szkole to bardziej praca odtwórcza, a nie twórcza abstrahując od tego jak cięzka. Jakość też tutaj często nie jest zbyt wysoka - cześto wystarczy się wyuczyć przedmiotu jeden raz i póxniej "klepać". Czasy i technlogia szybko się zmieniaja, a my ciągle uczymy się romantyzmu, który był stworzony po to aby nas wyciągać na barykady, żebyśmy bezmyslnie ginęli za obce interesy - sowieci też to lubuli, bo układ Warszawski miał walczyć z Zachodem bez namysłu. To tylko jeden przykład. Inny: jak dziecko ma wiedzieć, czy ma infekcje wirusową, czy bakteryjną i jak się wówczas skutecznie wyleczyć? Pewnie nie będzie wiedziało, ale poda budowę bakterii.

   • Dorota 2022-11-24 15:21:08

    Ale co to wszystko ma do rzeczy? Jest biednie bo ma być biedapaństwo. Publiczny Januszex, będzie działał coraz bardziej niewydolnie, by uargumentować postępującą prywatyzację. PiS nie lubi sektora publicznego tak jak poprzednicy, tylko nie udaje szacunku dla lepiej wykształconych.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA