×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Od stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie w górę. W lipcu kolejna podwyżka

  • Autor: PAP/AKC
  • 28 lip 2022 14:26

W przyszłym roku planowane są dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2023 r. najniższa pensja będzie wynosiła 3383 zł brutto, a od lipca - 3450 zł brutto - zakłada opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Rady Ministrów.

Od stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie w górę. W lipcu kolejna podwyżka
Rząd proponuje, aby od 1 stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od 1 lipca - 3450 zł (fot. Unsplash)
REKLAMA

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r., który w czwartek ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że propozycją rządu w sprawie minimalnego wynagrodzenia zajmowała się Rada Dialogu Społecznego, jednak stronie społecznej nie udało się dojść do porozumienia. W tej sytuacji zgodnie z przepisami kwoty te do 15 września ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

W opublikowanym w czwartek projekcie przewidziano, że w przyszłym roku najniższe pensje wzrosną dwa razy. Wynika to z przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, które mówią, że jeżeli prognozowany na następny rok wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 proc. ustala się dwa terminy zmiany wysokości płacy minimalnej - od 1 stycznia i od 1 lipca.

Czytaj też: Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2023 r.? Są prognozy

Według rządowego projektu od stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, czyli o 373 zł więcej niż wynosi najniższa pensja w tym roku. W lipcu 2023 r płaca minimalna zostanie podwyższona do kwoty 3450 zł, co oznacza wzrost o 440 zł w stosunku do 2022 roku.

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia również wzrośnie. Od stycznia 2023 roku wyniesie 22,10 zł, a od lipca 22,50 zł.

Rząd szacuje, że w przyszłym roku regulacje obejmą 2,7 mln osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Od stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie w górę. W lipcu kolejna podwyżka
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jimy 2022-07-28 17:20:04

    Gdyby powiązali wzrost wynagrodzeń ze wzrostem PKB jeszcze miałoby to znamiona przemyślanej polityki. A tu ewidentnie przenoszą problem który został wygenerowany przez m. in. rozdawnictwo wszelkich dotacji i świadczeń i rozdmuchane nikomu niepotrzebne inwestycje na pracodawców. Za pięć lat Wenezuela.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA