PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Od października niższy podatek m.in. dla emerytów i rencistów

  • Autor: pap/mg
  • 27 wrz 2019 7:33

Od października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Co za tym idzie zmienia się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy - przypomina rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Od października niższy podatek m.in. dla emerytów i rencistów
Nowe rozwiązanie ma być dopełnieniem PIT zero dla młodych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według danych ZUS  z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
  • Osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie - 1,1 tys. zł brutto (935 zł netto) - zyskają "na czysto" 8 zł.
  • Nowe rozwiązania mają być dopełnieniem innej zmiany tzn. likwidacji podatku PIT dla młodych do 26. roku życia.

Rzecznik ZUS zaznacza, że z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści.

- Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto świadczeniobiorcy ZUS odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik. Świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie - wskazuje Andrusiewicz.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodaje, dzięki obniżeniu stawki podatkowej osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie, tj. 1,1 tys. zł brutto (935 zł netto) zyskają "na czysto" 8 zł, gdyż ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł.

Zakład automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. - uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc. Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia.

Ustawę obniżającą stawkę podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz ponad dwukrotnie podnoszącą koszty uzyskania przychodów dla pracowników Sejm uchwalił pod koniec sierpnia br. Nowe rozwiązania mają dotyczyć ok. 25 mln Polaków.

Nowe rozwiązania mają być dopełnieniem innej zmiany tzn. likwidacji podatku PIT dla młodych do 26. roku życia i w konsekwencji obniżyć klin podatkowy, czyli różnicę między tym, co pracownik dostaje "na rękę", a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od października niższy podatek m.in. dla emerytów i rencistów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA