×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Od niedzieli 11 czerwca zaczynamy w Polsce zarabiać na siebie

  • Autor: PM
  • 11 cze 2023 0:01

Państwa mają zróżnicowane podejście do polityki podatkowej, ustalając różne stawki, progresję podatkową i zwolnienia. W celu porównania systemów podatkowych różnych krajów używane jest pojęcie Dnia Wolności Podatkowej. W tym roku w Polsce przypada on 11 czerwca.

Od niedzieli 11 czerwca zaczynamy w Polsce zarabiać na siebie
Tak naprawdę dopiero teraz zaczniemy zarabiać na siebie. Do 11 czerwca 2023 r. pracujemy na utrzymanie państwa (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna data, która pokazuje, ile dni musimy pracować, aby pokryć wszystkie wydatki rządowe. Im wcześniej wypadnie, tym lepiej dla nas - oznacza to, że wcześniej zaczniemy pracować na swoje domowe budżety.
  • 16 na 30 państw osiąga ten dzień w czerwcu, najpóźniej wypada on we Francji - dopiero w sierpniu. Okres spłacania podatków w Polsce jest zbliżony do tego w innych państwach Unii Europejskiej. Także rozmiar wydatków budżetowych czy przychodów podatkowych z PIT jest porównywalny z innymi europejskimi krajami.
  • Mamy za to najwyższe spośród innych państw UE przychody z VAT. Ich wysokość w relacji do PKB w 2021 r. sięgnęła w Polsce 8,6 proc., podczas gdy średnia w Unii wyniosła 7,6 proc.
  • Reforma podatkowa z 2022 r. obniżyła opodatkowanie pracy w Polsce w porównaniu z krajami UE. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju klin podatkowy spadł w zeszłym roku z 34,2 proc. do 31,3 proc., co daje Polsce najlepszy wynik w historii analiz oraz piąty najniższy w Unii.

Czym jest i kiedy przypada Dzień Wolności Podatkowej?

Termin Dnia Wolności Podatkowej został wprowadzony w XX w. w Stanach Zjednoczonych i jest szeroko stosowany w dyskusjach dotyczących podatków. Data ta ma charakter teoretyczny, ale umożliwia porównanie systemów podatkowych między krajami.

Ta symboliczna data pokazuje, ile dni musimy pracować, aby pokryć wszystkie wydatki rządowe. Wcześniejsza data Dnia Wolności Podatkowej oznacza niższe podatki, ale często także mniejszy zakres usług publicznych, takich jak np. opieka zdrowotna.

Miarą tej daty jest stosunek łącznych podatków na szczeblu centralnym i samorządowym do PKB (produktu krajowego brutto). Jest interpretowana jako moment, kiedy obywatele przestają zarabiać na rzecz państwa i mogą zacząć zwiększać swoje prywatne budżety. Obliczenie opiera się na wzorze:

Wzór na obliczenie Dnia Wolności Podatkowej (źródło: Polski Instytut Ekonomiczny)
Wzór na obliczenie Dnia Wolności Podatkowej (źródło: Polski Instytut Ekonomiczny)

Jak długo Polacy muszą pracować na państwo

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od niedzieli 11 czerwca zaczynamy w Polsce zarabiać na siebie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA