PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Od 110 lat ratują na światowym poziomie. O ich zarobki walczy ponad 26 tys. osób

Jeśli ktoś o ratownikach spod znaku błękitnego krzyża nie słyszał, to na pewno z nazwą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe spotkał się w sierpniu. Podczas jednej z największych tragedii w polskich Tatrach (burza nad Tatrami oraz akcja w Jaskini Wielkiej Śnieżnej) pokazali oni, że walka o życie tych, którzy potrzebują pomocy w górach, nie ma granic. Gdy ucichły echa tragedii na Giewoncie, głośno zaczęło się mówić o zarobkach ratowników.

Od 110 lat ratują na światowym poziomie. O ich zarobki walczy ponad 26 tys. osób
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa od 110 lat (fot. topr.pl)
REKLAMA
  • W chwili obecnej etatów ratowników TOPR-u jest 38.
  • Przeciętne wynagrodzenie ratownika to 3,3 tys. zł. netto.
  • Początkujący ratownik zarabia średnio 2,6 tys. złotych na rękę.
  • Petycja „Podwyżki dla ratowników TOPR-u realizujących zlecone przez rząd działania z zakresu ratownictwa w Tatrach”, to apel o uregulowanie trzech, istotnych dla ratowników TOPR rzeczy: wynagrodzeń, ilości etatów, systemu emerytalnego.

„Kurz bitewny opadł. Media, wycofują się z tematu akcji na Giewoncie, i to zrozumiałe - życie pędzi dalej, ale boję się, bo wiem, że wszystkie wielkie słowa, które padły w czasie relacjonowania zdarzenia, błyskawicznie wyblakną. Bohaterowie z pierwszych stron gazet (także tych światowych) zakaszą rękawy, by szukać sponsorów na działalność TOPR-u, a po godzinach zabiorą się do kolejnej roboty, by wyżywić rodziny. Miłośnicy TOPR-u ogłoszą w mediach społecznościowych zbiórki pieniężne, by wspomóc herosów naszych czasów, a MSWiA roześle informację do mediów o gigantycznych zarobkach ratowników, przekonując, że 4,5 tys. brutto, wliczając w to wysługę lat i wszystkie możliwe dodatki (żeby była jasność - młody ratownik, musi zadowolić się kwotą 2600 zł na rękę) to złote runo. Czyżby?”

Zaczęła udostępniony ponad 1,3 tys. razy post na Facebooku Beata Sabała-Zielińska. Dziennikarka, autorka książki „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć…” jako jedna z pierwszych publicznie wystosowała apel do rządzących:

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

„Panie Prezydencie! Panie Premierze! Panie i Panowie politycy, miejcie honor! Zapłaćcie ratownikom górskim tyle, ile są warci. To elita naszego kraju - ludzie na których zawsze możemy liczyć. Pokażmy im, że oni mogą liczyć na nas” – czytamy w poście.

  

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Od 110 lat ratują na światowym poziomie. O ich zarobki walczy ponad 26 tys. osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Apeluję 2019-10-30 10:16:41

    Apeluję, by PulsHR bardziej starannie dobierał dziennikarzy. Brak znajomości podstawowych zasad pisowni języka polskiego powinien od razu skreślać kandydata!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA