×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Od 110 lat ratują na światowym poziomie. O ich zarobki walczy ponad 26 tys. osób

Jeśli ktoś o ratownikach spod znaku błękitnego krzyża nie słyszał, to na pewno z nazwą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe spotkał się w sierpniu. Podczas jednej z największych tragedii w polskich Tatrach (burza nad Tatrami oraz akcja w Jaskini Wielkiej Śnieżnej) pokazali oni, że walka o życie tych, którzy potrzebują pomocy w górach, nie ma granic. Gdy ucichły echa tragedii na Giewoncie, głośno zaczęło się mówić o zarobkach ratowników.

Od 110 lat ratują na światowym poziomie. O ich zarobki walczy ponad 26 tys. osób
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • W chwili obecnej etatów ratowników TOPR-u jest 38.
  • Przeciętne wynagrodzenie ratownika to 3,3 tys. zł. netto.
  • Początkujący ratownik zarabia średnio 2,6 tys. złotych na rękę.
  • Petycja „Podwyżki dla ratowników TOPR-u realizujących zlecone przez rząd działania z zakresu ratownictwa w Tatrach”, to apel o uregulowanie trzech, istotnych dla ratowników TOPR rzeczy: wynagrodzeń, ilości etatów, systemu emerytalnego.

„Kurz bitewny opadł. Media, wycofują się z tematu akcji na Giewoncie, i to zrozumiałe - życie pędzi dalej, ale boję się, bo wiem, że wszystkie wielkie słowa, które padły w czasie relacjonowania zdarzenia, błyskawicznie wyblakną. Bohaterowie z pierwszych stron gazet (także tych światowych) zakaszą rękawy, by szukać sponsorów na działalność TOPR-u, a po godzinach zabiorą się do kolejnej roboty, by wyżywić rodziny. Miłośnicy TOPR-u ogłoszą w mediach społecznościowych zbiórki pieniężne, by wspomóc herosów naszych czasów, a MSWiA roześle informację do mediów o gigantycznych zarobkach ratowników, przekonując, że 4,5 tys. brutto, wliczając w to wysługę lat i wszystkie możliwe dodatki (żeby była jasność - młody ratownik, musi zadowolić się kwotą 2600 zł na rękę) to złote runo. Czyżby?”

Zaczęła udostępniony ponad 1,3 tys. razy post na Facebooku Beata Sabała-Zielińska. Dziennikarka, autorka książki „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć…” jako jedna z pierwszych publicznie wystosowała apel do rządzących:

„Panie Prezydencie! Panie Premierze! Panie i Panowie politycy, miejcie honor! Zapłaćcie ratownikom górskim tyle, ile są warci. To elita naszego kraju - ludzie na których zawsze możemy liczyć. Pokażmy im, że oni mogą liczyć na nas” – czytamy w poście.

  

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Od 110 lat ratują na światowym poziomie. O ich zarobki walczy ponad 26 tys. osób
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Apeluję 2019-10-30 10:16:41

    Apeluję, by PulsHR bardziej starannie dobierał dziennikarzy. Brak znajomości podstawowych zasad pisowni języka polskiego powinien od razu skreślać kandydata!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA