PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Od 1 lipca emerytury będą wyższe. Ale nie wszystkie

  • jk
  • 3 cze 2022 10:38

Obniżenie stawki podatkowej z 17 do 12 proc. wpłynie na wysokość części emerytur od lipca 2022 roku. Osoby, których świadczenia były wyższe niż 2500 zł miesięcznie, będą otrzymywać więcej. Ile konkretnie?

Od 1 lipca emerytury będą wyższe. Ale nie wszystkie
Obniżenie stawki podatkowej z 17 do 12 proc. wpłynie na wysokość części emerytur od lipca 2022 roku (Fot. Artem Labunsky/Unsplash)
REKLAMA
  • Osoba otrzymująca 3000 zł brutto miesięcznie obecnie dostaje 2645 zł na rękę. Po zmianach na jej konto trafi 2670 zł netto.
  • Z kolei seniorzy, których świadczenie emerytalne wynosi 3500 zł brutto, obecnie otrzymują 3015 zł na rękę. Po zmianach dostaną 3065 zł netto.
  • Zmiana ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r., a więc nadpłacone zaliczki za pierwsze półrocze urząd skarbowy zwróci po rozliczeniu rocznym PIT.

Obniżenie stawki podatkowej z 17 do 12 proc. wpłynie na wysokość części emerytur od lipca 2022 roku. Grupa seniorów, których świadczenia nie były niższe niż 2500 zł miesięcznie, będą otrzymywać więcej. Osoby, które otrzymują mniej niż 2500 zł nie skorzystają na zmianach, ponieważ ich dochód mieści się w kwocie wolnej od podatku (30 tys. zł).

Ile zyskają emeryci? Przykładowo osoba otrzymująca 3000 zł brutto miesięcznie obecnie dostaje 2645 zł na rękę. Po zmianach na jej konto trafi 2670 zł netto. Z kolei seniorzy, których świadczenie emerytalne wynosi 3500 zł brutto, obecnie otrzymują 3015 zł na rękę. Po zmianach dostaną 3065 zł netto. Jak widać, różnice są niewielkie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warto dodać, że zmiana ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r., a więc nadpłacone zaliczki za pierwsze półrocze urząd skarbowy zwróci po rozliczeniu rocznym PIT.

Waloryzacja emerytur

Warto przypomnieć, że z początkiem marca emerytury i renty wzrosły o 7 proc. To więcej niż wynika z ustawowego wskaźnika waloryzacji - według danych GUS wskaźnik powinien wynieść 5,7 proc.

Lewica chce drugiej waloryzacji emerytur i rent od 1 września 2022 i złożyła w tej sprawie w Sejmie projekt ustawy. Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że druga waloryzacja powinna wynosić 12 proc. i przy średniej emeryturze byłoby to dodatkowe 300 zł.

Póki co rząd nie ma takich planów. - Jeżeli chodzi o waloryzację rent i emerytur, to była ona w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego, a więc waloryzacji dodatkowej w tym roku nie planujemy, ale planujemy wypłatę 14. emerytury - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od 1 lipca emerytury będą wyższe. Ale nie wszystkie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA