Oczekiwania płacowe młodych naprawdę są z kosmosu?

Wiele się mówi o roszczeniowej postawie młodych na rynku pracy. O tym, że na start chcą zarabiać 4 tys. zł na rękę, choć jeszcze niewiele mogą zaoferować pracodawcy. Czy tak jest naprawdę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oczekiwania płacowe młodych naprawdę są z kosmosu?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

17 cze 2015 4:05


Jak wynika z Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL), młodzi Polacy byliby zadowoleni ze swojej pracy pod względem finansowym, gdyby otrzymywali średnio 1981 zł netto miesięcznie. Wyższe są oczekiwania płacowe mężczyzn - przeciętnie chcieliby zarabiać 2119 zł. Wynagrodzenie, które byłoby satysfakcjonujące dla kobiet to średnio 1816 zł.

Czytaj też: Odrealnione oczekiwania młodych nie wzięły się znikąd

Na nieco wyższe zarobki liczą pozostali bezrobotni, czyli osoby po ukończeniu 30 lat. Tę grupę niezatrudnionych zadowoliłaby przeciętna płaca w wysokości 2018 zł netto miesięcznie. Wygląda na to, że młodzi zaczynają dostrzegać, jakie są realia na polskim rynku pracy.

Mężczyźni oczekują wyższych pensji

Oczekiwania młodych determinuje nie tylko poziom wykształcenia na jakim zakończyli swoją edukację, ale również jego kierunek. Niezależnie od posiadanego wykształcenia, zdecydowanie wyższe oczekiwania finansowe mają mężczyźni niż kobiety. W grupie pań, najwięcej chcą zarabiać te, które ukończyły studia wyższe na kierunkach inżynierskich, ścisłych lub przyrodniczych.

Zadowoliłaby je płaca w wysokości średnio 2130 zł netto miesięcznie. Na wynagrodzenie przekraczające 2000 zł miesięcznie liczą również kobiety po studiach humanistycznych. Podobnie jak panie, najwięcej chcą zarabiać panowie, którzy są absolwentami studiów inżynierskich, ścisłych bądź też przyrodniczych. Oczekują oni zarobków w wysokości 2411 zł netto. Młodzi mężczyźni, którzy mają wykształcenie średnie o profilu technicznym, przeciętnie liczą na płacę w wysokości 2201 zł. To o 61 zł więcej niż wynoszą oczekiwania panów, którzy ukończyli studia wyższe o profilu humanistycznym.

Tyle chcą, a ile zarabiają?

Miesięczne wynagrodzenia młodych absolwentów, którzy pracują etatowo, są niższe w grupie pań niż wśród panów. Najwyższa luka płacowa, czyli różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn, wynosząca 34 proc., jest w gronie pracowników z wykształceniem średnim o profilu technicznym. Co więcej, luka płacowa w wynagrodzeniach młodych absolwentów jest wysoka, bez względu na typ ukończonej szkoły i przekracza 20 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.