PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Obniżka emerytur i rent nieważna. Sąd wydał kolejne decyzje

  • Autor: PAP/KDS
  • 15 cze 2021 15:29

Warszawski sąd okręgowy zmienił już 419 decyzji o obniżeniu emerytur byłym funkcjonariuszom Służb Bezpieczeństwa PRL. Na rozpatrzenie czeka jeszcze ponad 25 tys. odwołań.

Obniżka emerytur i rent nieważna. Sąd wydał kolejne decyzje
Prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL obniżono emerytury i renty (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Obniżenie tych świadczeń nastąpiło na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która zaczęła obowiązywać w październiku 2017 r.
  • Prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL obniżono emerytury i renty; nie mogą być one wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.
  • Do poniedziałku do Sądu Okręgowego w Warszawie wniesiono 25 tys. 446 odwołań od decyzji o obniżeniu tych świadczeń, z czego w 420 sprawach zapadły już wyroki. W 419 przypadkach sąd uwzględnił roszczenia. Jedno odwołanie od decyzji o obniżce zostało oddalone.

Z informacji przekazanej przez sąd okręgowy wynika też, że 11 tys. 074 sprawy pozostają zawieszone w związku z postępowaniem przed TK.

Chodzi o postępowanie zainicjowane pytaniem stołecznego sądu okręgowego ws. konstytucyjności przepisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Warszawski sąd zakwestionował zgodność przepisów tej ustawy m.in. z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych, zaufania obywatela do państwa prawa i stanowionego przez niego prawa i niedziałania prawa wstecz.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pytanie sądu dotyczy także sposobu i trybu uchwalenia zaskarżonych przepisów oraz "wątpliwości, czy spełnione zostały merytoryczne przesłanki do ich uchwalenia". Tzw. ustawa dezubekizacyjna, czyli nowelizacja przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb, przyjęta została przez Sejm 16 grudnia 2016 r. podczas posiedzenia w Sali Kolumnowej.

Trybunał Konstytucyjny badał tę sprawę na rozprawie. Termin ogłoszenia wyroku był jednak kilkukrotnie zmieniany. Trybunał miał zająć się tą sprawa w czwartek, odwołano jednak rozprawę z uwagi na "konieczność przeprowadzenia uzupełniającego postępowania dowodowego". Obecnie nie ma wyznaczonego terminu publikacji orzeczenia.

Z kolei już w środę Trybunał ma zająć się pytaniem prawnym krakowskiego sądu okręgowego ws. obniżenia policyjnej renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom SB. Sprawa dotyczy w związku z tym tylko jednego z przepisów ustawy dezubekizacyjnej.

W połowie września ub.r. w uchwale Izby Pracy Sądu Najwyższego w kontekście obniżenia emerytur b. funkcjonariuszy PRL orzeczono, że kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka. Sędziowie SN, odnosząc się do sprawy w TK, wskazali, że Trybunał orzeka, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, zaś SN odpowiedział, jak rozumieć określone zapisy z ustawy i że rozstrzygnięcia obu organów nie konkurują ze sobą.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obniżka emerytur i rent nieważna. Sąd wydał kolejne decyzje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA