Obniżenie wieku emerytalnego zmusi Polaków do oszczędzania?

• Około 90 proc. Holendrów otrzymuje emerytury ze zgromadzonych dzięki pomocy pracodawcy środków, które są odpowiednio inwestowane.
• Obniżenie wieku emerytalnego może skłonić Polaków do upowszechnienia podobnych rozwiązań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżenie wieku emerytalnego zmusi Polaków do oszczędzania?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

1 lip 2016 14:23


Z raportu Komisji Europejskiej „The 2015 Ageing Report” wynika, że w 2060 roku przeciętny Europejczyk będzie żył o 7 lat dłużej, a odsetek osób, które ukończą 80 lat, przekroczy 12 proc. (obecnie wynosi 5 proc.). W Polsce w planach jest obniżenie wieku emerytalnego dla wszystkich obywateli, czyli prawdopodobnie stosunkowo wcześnie, w porównaniu do obywateli innych krajów europejskich, będziemy przechodzić na emeryturę.

Czytaj też: Nad ZUS zachodzi słońce. Jeśli nie namówimy 50- i 60-latków do pracy, wkrótce nie będzie miał kto zarabiać na emerytów

- Do 2060 r. 90 proc. z nas będzie dożywać wieku emerytalnego, a na jednego emeryta będzie przypadać jedna osoba pracująca. Dodatkowo prawdopodobnie zostanie obniżony wiek emerytalny, czego oczekuje znaczna część społeczeństwa - komentuje Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI.

Niższy wiek emerytalny - dwie strony medalu 

Ekspert tłumaczy, że obniżenie wieku emerytalnego, mimo oczywistych zalet, niesie za sobą również pewne długofalowe konsekwencje dla osób obecnie pracujących.

- Skrócenie okresu aktywności zawodowej oznacza, że również krócej będziemy odprowadzać składki na poczet przyszłej, coraz dłuższej, ale za to niższej emerytury - zauważa Treumann. 

Aby poziom naszego życia po zakończeniu kariery zawodowej nie uległ gwałtownemu obniżeniu, mamy tak naprawdę trzy możliwości: możemy pracować dalej, pomimo osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, możemy liczyć na pomoc dzieci lub utrzymywać się z oszczędności zgromadzonych w ramach tzw. prywatnej emerytury.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.