×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Obniżenie wieku emerytalnego: Będzie problem z wypłacalnością ZUS?

  • Autor: PAP/JS
  • 31 maj 2017 14:51

Przywracając dawny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, przywracamy też Polakom wolność wyboru - czy chcą dalej pracować, czy przejść na emeryturę - mówił wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

Obniżenie wieku emerytalnego: Będzie problem z wypłacalnością ZUS?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Według ZUS, dzięki przepisom przywracającym wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, w ostatnim kwartale tego roku przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę.

• Związkowcy z Solidarności przypominali, że od samego początku nie zgadzali się, aby wiek emerytalny był podwyższony.

Wiceminister wziął udział w spotkaniu, które odbyło się w ramach kampanii informacyjnej "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego", realizowanej wspólnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta oraz NSZZ "Solidarność".

Na spotkaniu, przedstawiane są główne założenia zmian w systemie emerytalnym, zasady nabywania uprawnień do przejścia na emeryturę oraz kwestie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i całego systemu świadczeń. Partnerem kampanii jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 października.

Jak mówił Michałkiewicz, dzięki ustawie to obywatele będą decydowali o tym, czy, kiedy i w jakich okolicznościach chcą zostać emerytami. "Czy chcą dalej być aktywni zawodowo, czy poświęcić czas na emeryturze na zajęcie się innymi sprawami" - powiedział.

"Nie chodzi o to, aby Polacy byli bezrobotni i czekali ileś tam lat - korzystając z pomocy społecznej - aż przejdą na emeryturę. Chodzi o to, aby w Polsce były dobre warunki pracy, dobra opieka zdrowotna, były miejsca pracy dla osób powyżej 55. roku życia, a nie, aby przedłużać wiek przechodzenia na emeryturę, nie gwarantując aktywności zawodowej" - powiedział.

Dodał, że według sondaży 84 proc. społeczeństwa popiera przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego.

Według wiceministra, straszenie, że ZUS nie będzie wypłacał emerytur jest "pomyleniem pojęć, bo budżet gwarantuje wypłacalność tych emerytur".

Obecna na spotkaniu doradca prezydenta RP Marta Gajęcka również przekonywała, że przywrócenie niższego wieku emerytalnego daje obywatelom możliwość podjęcia świadomej decyzji - czy wolą mieć np. niższą emeryturę, ale przejść na nią w odpowiednim wieku, czy pozostać na rynku pracy i mieć później większe świadczenia. Jak mówiła, w różnych regionach naszego kraju różnie wygląda sytuacja z pracą i dlatego ten wybór jest tak ważny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obniżenie wieku emerytalnego: Będzie problem z wypłacalnością ZUS?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA