Obawy rektorów o pieniądze na wypłaty dla nauczycieli

Rektorzy będą gromadzić pieniądze uzyskane ze źródeł pozabudżetowych i nie rozliczać ich w cyklu rocznym. Obawiają się, że zostaną pozbawieni dotacji na płace nauczycieli, którzy uczą na studiach niestacjonarnych - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obawy rektorów o pieniądze na wypłaty dla nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

16 kwi 2013 8:43


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, aby przychody szkół wyższych zostały wyłączone spod rygorów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1240 z późn. zm.). O taką zmianę resort walczy już od kilku lat. Nie chce jednak się zgodzić na nią minister finansów.

Dlatego w nowym projekcie założeń do nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, resort nauki zaproponował, że wskaże konkretny katalog wpływów, które miałyby zostać wyłączone - informuje DGP.

Pod ustawę o finansach publicznych nie będą podlegały m.in. odpłatności za świadczone usługi edukacyjne, kształcenie na studiach niestacjonarnych, postępowanie związane z przyjęciem na studia, wydanie dyplomu, usługi badawcze i specjalistyczne. Resort nauki chce też wydzielić przychody z działalności gospodarczej oraz przekazane na rzecz uczelni darowizny.

- Dzięki temu zyskamy możliwość dysponowania środkami, które pochodzą spoza budżetu państwa - przekonuje w rozmowie z dziennikiem prof. Bogusław Fiedor, przewodniczący komisji do spraw ekonomicznych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.