×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

O przyszłej emeryturze pomyśl już... na studiach

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
    aw
  • 13 gru 2017 19:10

Według raportu Job Square w 2016 roku prawie połowa studentów rozpoczęła swoją przygodę z rynkiem pracy już na pierwszym roku studiów. Prawie 50 proc. z nich zdecydowało się na zatrudnienie ze względu na chęć zdobycia doświadczenia. Badania pokazują, że młodzi ludzie planują swoją karierę z wyprzedzeniem, ale czy tak samo myślą o swoich finansach? Podpowiadamy, co zrobić, by zakończyć studia nie tylko z propozycją atrakcyjnej pracy, ale również z dobrymi podstawami finansowymi.

O przyszłej emeryturze pomyśl już... na studiach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zdobycie wymarzonej pracy jest priorytetem wielu studentów. Bywa, że po osiągnięciu tego celu niektórzy zaczynają starania o własne cztery kąty.
  • Studenckie życie nie daje jednak wielu możliwości do zbudowania historii kredytowej, która jest niezbędna w uzyskaniu kredytu hipotecznego.

– Zaczynając pierwszą pracę zarobkową, postarajmy się przenieść małe zobowiązania, takie jak np. opłacanie abonamentu komórkowego, internetu itp. na nasze konto. Mniej więcej po pół roku regularnych dochodów z pracy możemy też zdecydować się na kartę kredytową. Regularne korzystanie z tego produktu nawet przy codziennych zakupach oraz opłacanie rachunków pozwoli nam zbudować pozytywną historię, a tym samym zagwarantować łatwiejszą dostępność kredytu hipotecznego w przyszłości – komentuje Karolina Dąbrowska, dyrektor departamentu produktów bankowych, Expander.

Myśl zawczasu

Pierwsze zarobki to znakomita okazja, by zacząć gromadzić swoje pierwsze oszczędności. Dla niektórych osób rozpoczynających przygodę na rynku pracy emerytura może być bardzo odległym i abstrakcyjnym pojęciem. Należy jednak pamiętać, że lata przepracowane w oparciu o umowę zlecenie nie są wliczane do stażu pracy, a do emerytury zaliczane są tylko wtedy, gdy pracodawca odprowadza za nas składki emerytalno-rentowe.

– Niezależnie od tego, czy na studiach pracujemy w oparciu o umowę zlecenie czy o pracę, możemy samodzielnie odkładać środki na naszą starość. Warto zacząć jak najwcześniej, by zbierany kapitał zaczął „pracować” na odsetkach – dodaje Karolina Dąbrowska, Expander.

Jak wynika z analiz Expandera, by osiągnąć taką samą kwotę, kobiety powinny rozpocząć oszczędzanie na emeryturę dużo wcześniej niż mężczyźni. Ci mogą sobie pozwolić na otworzenie konta emerytalnego dopiero 10 lat przed początkiem jesieni życia, podczas gdy kobiety powinny to zrobić przed skończeniem 30 lat.

– Dzieje się tak, bowiem mężczyźni przechodzą na emeryturę później i żyją krócej niż kobiety. Oprócz tego wciąż zwykle zarabiają więcej - wyjaśnia Karolina Dąbrowska z Expandera. Studentka, która kończy studia magisterskie, powinna więc już myśleć o oszczędzaniu na emeryturę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O przyszłej emeryturze pomyśl już... na studiach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA