Nowy pomysł ZUS. Nie wszyscy Polacy dostaną emeryturę

• W świetle nowego projektu ZUS osoby, które zbyt krótko płaciły składki na ubezpieczenia społeczne, nie dostałyby żadnej emerytury, natomiast mogłyby dostać wypłacone od ręki pieniądze.
• Nowym pomysłem ZUS zajmie się teraz rząd.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy pomysł ZUS. Nie wszyscy Polacy dostaną emeryturę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 paź 2016 6:25


Premier Beata Szydło zapowiedziała na początku roku. że jej rząd przeprowadzi naprawę systemu emerytalnego. Przygotowanie planu ratunkowego scedowała na Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje "Gazeta Wyborcza".

W świetle rekomendacji przygotowanej przez ZUS, emerytury miałyby być pozbawione tysiące Polaków pracujących sporadycznie na etacie (np. przez 10 lat) lub na umowach o dzieło, od których nie odprowadza się składek jakiejkolwiek emerytury.

- Prawo do emerytury mieliby bowiem zachować tylko ci, którzy udowodnią przynajmniej 15 lat (kobiety) lub 20 lat (mężczyźni) tzw. okresów składkowych - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Według najnowszych danych ZUS ok. 80 tys. Polaków już teraz dostaje emeryturę niższą od minimalnej, czyli mniej niż 882 zł brutto miesięcznie, bo nie spełniają ustawowych wymogów.

- Niektórzy otrzymują zaledwie 5 czy 6 zł, najniższa emerytura nie przekracza 45 groszy - wylicza dziennik.

Być może w przyszłości problem zniknie. Rząd PiS chce bowiem wprowadzić jednolity podatek od każdego rodzaju pracy. Nie rozwiąże to jednak problemu osób od wielu lat pracujących na umowach cywilnoprawnych - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ramzes 2016-10-12 11:59:31

i bardzo dobrze