PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nowy pomysł. Chcą, żeby na Śląsku zarabiało się mniej niż na Mazowszu

 • KDS
 • 4 lip 2022 10:59

Trwa dyskusja na temat przyszłorocznej wysokości płacy minimalnej w Polsce. Przy jej okazji głośno robi się o innych pomysłach jej naliczania. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz postuluje uzależnienie jej wysokości od średniej pensji w poszczególnych województwach Polski.

Nowy pomysł. Chcą, żeby na Śląsku zarabiało się mniej niż na Mazowszu
Rząd proponuje, aby od 1 stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od 1 lipca – 3450 zł (fot. Unsplash)
REKLAMA

Do połowy lipca zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego przedstawiciele związków zawodowych, przedsiębiorców i rządu mają czas na ustalenie wysokości minimalnej płacy oraz stawki godzinowej na 2023 rok. Na razie zgody między negocjatorami nie ma. 

Rząd proponuje, aby od 1 stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od 1 lipca – 3450 zł. W 2023 r. ma wzrosnąć też minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia wynosiłaby 22,10 zł, a od 1 lipca – 22,50. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast dyskusja o wysokości płacy minimalnej spowodowała, że znów zrobiło się głośno o pomysłach na zmianę sposobu naliczania tej kwoty.

Czytaj więcej: W Polsce nagle przybędzie najgorzej zarabiających

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w rozmowie z dziennikiem "Fakt" zaproponował, by pensja minimalna wynosiła połowę średniej pensji w danym regionie.

Inna pensja minimalna w każdym województwie

Miałaby być obliczana dla każdego województwa z osobna (zakład firmy musi fizycznie działać na danym terenie), ponieważ różnice średniego wynagrodzenia dla poszczególnych regionów są bardzo duże. Zdaniem rzecznika MŚP przyczyniłoby się to do szybszego wyrównywania rozwoju gospodarczego a co za tym idzie, płac w poszczególnych województwach.

Czytaj więcej: Europejczycy zarabiają coraz mniej

Z wyliczeń "Faktu" wynika, że w woj. mazowieckim, gdzie średnia pensja jest najwyższa w całej Polsce (w I kwartale według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 7628 zł), regionalna płaca minimalna wyniosłaby 3813 zł brutto, w woj. małopolskim – 3253 zł, dolnośląskim – 3234 zł, pomorskim – 3219 zł, śląskim – 3146 zł. Byłyby wyższa od obecnie obowiązującej stawki, która wynosi 3010 zł brutto. Natomiast w regionach, gdzie płace są niższe, eksperci zaproponowali wprowadzenie wprowadzenie krajowej płacy minimalnej. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Nowy pomysł. Chcą, żeby na Śląsku zarabiało się mniej niż na Mazowszu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • radek kolometrowka 2022-07-07 18:25:13

  Żyd znowu kombinuje jak tu oszwabić Polaków. Abramowicz uważaj bo die doigrasz

 • No name 2022-07-04 15:12:38

  Ich juz naprawde pojeb*alo bez szgledu na wszystko lecz pownno byc rowno :/ jeba*i wywrotowa pis bolszewia !!!

 • Mirek 2022-07-04 15:12:31

  Chodzi o to żeby ludzie którzy pracują w województwie śląskim tam gdzie przemysł jest najcięższy chcą by ludzie zarabiali najmniej, a tam gdzie przemysł jest lekki, praktycznie gdzie jest najwięcej korporacji i praca stosunkowo łatwiejsza niż praca w przemyśle ciężkim by tam ludzie zarabiali najwięcej. Na to nigdy zgody nie powinno być. Wynagrodzenie powinno być równe dla wszystkich bez względu na to kto jaką pracę wykonuje i kto z jakiego województwa jest.

  • Koko 2022-07-04 17:02:30

   Ty myślisz że tylko kopalniok się natyra, a praca w stolicy to taka prosta. Ale januszerka xD takimi uproszczeniami i uogólnieniami to wstyd się chwalić, serio

   • Bogusław 2022-07-04 22:11:17

    Ty (...) Idź na gruba. Już mie jeden był taki mądry jak. Ino że on chce mieć okna. Wolność dla Śląska. Nie lubią wos Poloki.

 • Krzysiek 2022-07-04 12:42:59

  Tzn chodzi im o to żeby politycy zarabiali mniej w ich województwach? Bo nie rozumiem...

 • Juz widzę jak 2022-07-04 11:50:35

  No i kończy się polska.... Coraz blizej banktuctwa tak się konczy socjalizm j rozdawnictwo

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA