PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Nowa ulga podatkowa. Wkrótce kolejne zmiany w Polskim Ładzie

Zmiany poszerzające Polski Ładu, które obejmą emerytów czy osoby zarabiające na umowach zlecenia, z zarobkami do 12,8 tys. zł miesięcznie, zostaną ogłoszone w ciągu kilku tygodni – poinformował w środę główny ekonomista MF Łukasz Czernicki.

  • Autor: PAP/JP
  • 2 lut 2022 10:51
Nowa ulga podatkowa. Wkrótce kolejne zmiany w Polskim Ładzie
Ulga uniwersalna będzie działać na zasadzie złotówka za złotówkę - powiedział Łukasz Czernicki (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Czernicki stwierdził, że w MF trwają "intensywne" prace nad zmianami w podatkach, choć jeszcze nie może wyjaśnić, jak to będzie wyglądało w szczegółach.
  • Zwrócił uwagę, że w pierwotniej wersji Polskiego Ładu osoby zarabiające na umowie zlecenia czy umowie o dzieło nie były objęte przez ulgę dla klasy średniej, bo takie osoby są już uprzywilejowane w systemie podatkowo-składkowym.
  • Ulga dla klasy średniej będzie obejmowała dochody z różnych źródeł, w tym z zasiłków, dzięki czemu, zdaniem Czernickiego, Polski Ład będzie neutralny dla wszystkich, zarabiających do 12,8 tys. zł brutto.

"Zmiany, które nazwałbym poszerzeniem Polskiego Ładu - bo pierwotnie obowiązywała zasada, że na Polskim Ładzie mają nie tracić osoby zarabiające do 12,8 tys. zł brutto na umowie o pracę - które obejmą emerytów czy osoby zarabiające na umowach zlecenia, z zarobkami do 12,8 tys. zł miesięcznie, zostaną ogłoszone w ciągu kilku tygodni" - powiedział w środę główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki w radiu TOK FM.

Stwierdził, że w MF trwają "intensywne" prace nad zmianami w podatkach, choć jeszcze nie może wyjaśnić, jak to będzie wyglądało w szczegółach. "Na tym etapie nie mogę tego powiedzieć, bo nad tym pracujemy. Są kluczowe wytyczne, wiemy, kto ma nie tracić, a więc że chodzi o emerytów, rencistów czy tzw. +zbiegi+, a wiec osoby, które mają dochody z pracy i z np. zlecenia, co powoduje, że w obecnym stanie prawnym mogą tracić ze względu na różne zasady opodatkowania" - stwierdził Łukasz Czernicki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Polskim Ładzie pojawi się nowa ulga podatkowa

Zwrócił uwagę, że w pierwotniej wersji Polskiego Ładu osoby zarabiające na umowie zlecenia czy umowie o dzieło nie były objęte przez ulgę dla klasy średniej, bo takie osoby są już uprzywilejowane w systemie podatkowo-składkowym. Dodał także, że poza poszerzeniem ulgi dla klasy średniej pojawi się także zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego ulga, na mocy której każdy, kto zarabia do 12,8 tys. zł i miałby stracić na Polskim Ładzie, zapłaci taki podatek, jaki zapłaciłby przed zmianami.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa ulga podatkowa. Wkrótce kolejne zmiany w Polskim Ładzie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA