Niska pensja to powód do zmiany pracy

Niezadowolenie z wynagrodzenia może wpływać na obniżenie motywacji oraz wydajności i jakość pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niska pensja to powód do zmiany pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 sie 2015 6:41


Niska pensja wciąż najbardziej motywuje do szukania innej pracy. Ale wzrost płac to wypadkowa wielu czynników - informuje "Puls Biznesu".

"Niezadowolenie z wysokości płacy może wpływać na obniżenie motywacji, a co za tym idzie jej wydajności i jakość. Ale nie ma żadnych badań, które udowadniałyby, że wzrost wynagrodzenia wpływa bezpośrednio na wzrost wydajności i jakości pracy" - uważa dr Marek Suchar, założyciel firmy doradztwa personalnego IPK.

Pracodawca nie przepłaci za pracownika

Według Marcina Nowackiego, wiceprezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, fundamentem wynagrodzenia jest produktywność pracy i jej wartość na rynku. "Pracodawca nawet jeśli bardzo ceni pracownika, nie będzie na niego przepłacał" - twierdzi Marcin Nowacki.

Ważna dla wysokości wynagrodzeń jest także koniunktura, a z tą jest różnie w różnych branżach. "Ceny usług są dziś o 15-18 proc. niższe niż 7-8 lat temu. Tym samym udział kosztów pracy w cenie usługi wzrósł. Przed kryzysem wynosił 8-9 proc., obecnie 11-13 proc., chociaż pensje w naszej firmie w tym czasie wzrosły niewiele. Ogranicza to możliwość podwyżek" - mówi Agnieszka Wojsa-Cosentino z firmy Mega Aluminium.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.