PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Nieuczciwi pracodawcy dostaną mocno po kieszeni. Nowe przepisy już działają

Od nowego roku obowiązują przepisy, które mają ukrócić proceder zatrudniania pracowników na "czarno" oraz płacenia im wynagrodzenia lub jego części "pod stołem". Wszelkie konsekwencje nielegalnych działań będą ponosić pracodawcy.

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 11 lut 2022 15:47
Nieuczciwi pracodawcy dostaną mocno po kieszeni. Nowe przepisy już działają
Wszystkie konsekwencje zatrudnienia „na czarno” albo płacenia części wynagrodzenia „pod stołem” spadają teraz na pracodawcę (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Zmiany zostały zapisane w Polskim Ładzie i całkowicie odwróciły doczasową sytuację. Do tej pory jeśli wychodziło na jaw, że firma wypłaca wynagrodzenie pod stołem, obrywało się zarówno pracodawcy jak i pracownikowi (nawet w sytuacji, kiedy to on zgłaszał łamanie prawa). On również musiał liczyć się z tym, że podając przed urzędem skarbowym nieprawdę, musiał zapłacić grzywnę.

Co więcej, kiedy nie ujawniał wszystkich dochodów, oszukiwał fiskusa i tym samym narażał budżet państwa na straty, podlegał także innym karom zawartym w kodeksie karnym skarbowym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od nowego roku sytuacja się zmieniła. Wszystkie konsekwencje zatrudnienia „na czarno” albo płacenia części wynagrodzenia „pod stołem” spadają teraz na pracodawcę.

Konsekwencje zatrudniania "na czarno" i płacenia "pod stołem"

To pracodawca będzie płacił podatek od wynagrodzenia za pracę na czarno lub części wynagrodzenia wypłacanego pod stołem.

To jemu zostanie przypisany dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia niezależnie od tego, czy faktycznie i w jakiej wysokości wypłacał wynagrodzenie.

Nieuczciwy pracodawca będzie również zobowiązany do zapłaty w całości składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzeń osób pracujących na czarno i tych wypłacanych pod stołem. 

Zarówno wypłacone wynagrodzenia, jak i składki nie będą mogły zostać zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.

Co grozi nielegalnie zatrudnionemu pracownikowi?

Co te zmiany oznaczają dla pracowników? To, że od 1 stycznia 2022 r. nielegalnie zatrudniony pracownik nie będzie płacił podatku od dochodów z tytułu nielegalnego zatrudnienia ani od zaniżonych zarobków.

Uzyska dostęp do opieki zdrowotnej i świadczeń z ubezpieczeń społecznych (emerytur, rent i zasiłków). Dodatkowo nie będzie finansował składek na ubezpieczenia społeczne od ujawnionego wynagrodzenia, bo składki te będą w całości pokrywane przez pracodawcę, również w tej części, która na zasadach ogólnych jest finansowana przez pracownika.

Nowe regulacje dotyczą przypadków zaistniałych od 1 stycznia 2022 r. Zwolnienie z obowiązku zapłaty PIT przez pracownika dotyczyć będzie również przypadków nielegalnego zatrudniania lub wypłat pod stołem sprzed 1 stycznia 2022 r.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: Nieuczciwi pracodawcy dostaną mocno po kieszeni. Nowe przepisy już działają

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tom 2022-02-12 23:44:42

  I bardzo dobrze. Zus traci, państwo traci, tylko prqcodawca zyskuje. Dość patologii.

 • Borsuk39 2022-02-12 17:57:26

  Trzeba skończyć z Polską patologią i traktowaniem ludzi jak tanią siłę roboczą.Jestesmy w całej UE jedynym krajem gdzie Polak żeby przeżyć musi zapierd.....na dwóch etatach,ciągle ta sama wymówka nie ma pieniędzy na podwyżki a te co są to farsa.Powiedzenie tutaj nigdy się nic nie zmieni nie wzięło się z powietrza.Niezaleznie od ustroju Państwa,Polacy uwielbiają kombinować,obchodzić prawo mamy to we krwi to nasze cechy narodowe.

 • Ja 2022-02-12 16:41:26

  I taki pracownik jak już dostanie wyrównanie i składki i... I... Gdzie pójdzie? Do doopy pośpiewać będzie żył za zasiłek z opieki 350 zł? Jak nie ma babelkow to tyle dostanie o zupki w Caritasie

  • Władymir. 2022-02-12 17:44:50

   Pracy jest pod dostatkiem. Należy zgłaszać nieuczciwość pracodawcy. I nie pozwalać aby zabierał pieniądze które do niego nie należą.

  • Renata 2022-02-13 14:32:07

   Wtedy zmieni pracę,bo ofert jest naprawdę bardzo dużo.Taki pracodawca jest ch....a wart,żeruje na ludziach i to często najbiedniejszych a sam opływa w luksusach.To jest dopiero dziadostwo.

 • Ggd 2022-02-12 14:59:08

  Narazal budzet na straty??? A od kiedy zarobione pieniadze naleza do budzetu? To raczej haracz

  • Ja 2022-02-12 16:17:42

   Każdy z nas musi placic. Dlaczego cześć się wymiguje a Ci ludzie są najbardziej roszczeniowi. Każdy od zarobionych pieniędzy płaci podatki a potem na starość będzie lament bo emerytura mała i do Państwa o pomoc.

 • GRAZYNA 2022-02-12 13:58:53

  Ja dostałam podwyżkę. -40 zł brutto jak to możliwe a Tak Włosi wykorzystują luki prawne jak mogą . PIS od 2019 zajmuje się że do podstawy nie dolicza się. Ale tak nie jest mam 2200 + 600 obecności i premię produkcyjna ( 500 zł. Od widzi misie pracodawcy ) Teraz. Podwyżki. 2410 + 600 obecności i 250 produkcyjnej. - ktoś wytłumaczy ta podwyżkę

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA