PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nieodpłatna praca kobiet jest warta trzy razy więcej niż przemysł technologiczny

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 6 kwi 2021 13:50

Co roku pierwszy wtorek kwietnia to dzień, w którym swoje święto mają gospodynie domowe, osoby opiekujące się niepełnosprawnymi bliskimi czy wolontariusze. Wszystkie te osoby, które wykonują na rzecz domu czy innych nieodpłatną pracę. Tego dnia obchodzimy Dzień Niewidzialnej Pracy.

Nieodpłatna praca kobiet jest warta trzy razy więcej niż przemysł technologiczny
Skala nieodpłatnych zajęć dramatycznie wzrosła z powodu pracy wykonywanej w domu oraz zamknięcia szkół i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Dzień Niewidzialnej Pracy obchodzony jest w pierwszy wtorek kwietnia. W tym roku wypadł dziś, czyli 6 kwietnia.
 • Co się kryje pod tym hasłem? Sprzątanie, gotowanie, opieka nad dziećmi, ale też pomaganie innymi, słabszym, niepełnosprawnym czy zwierzętom. Innymi słowy wszelkie aktywności wykonywane w ramach rodziny i wolontariatu.
 • Szczególnie w tym pierwszym aspekcie "niewidzialna praca" jest zjawiskiem charakterystycznym dla kobiet. ONZ alarmuje, że w czasie pandemii skala nieodpłatnej pracy na rzecz najbliższych drastycznie wzrosła.

Bez etatu, jakiejkolwiek umowy, prawa do urlopu czy wynagrodzenia. Tak w skrócie można opisać pracę, jaką na rzecz najbliższych wykonujemy w domu. Najczęściej obowiązki te spoczywają na kobietach; potwierdzają to dane ONZ, które mówią, że na całym świecie kobiety wciąż wykonują 2,6-krotnie więcej nieodpłatnej pracy w domu niż mężczyźni. Z kolei raport Oxfam wskazuje, że 80 proc. z 67 milionów pracowników domowych na świecie to kobiety. 90 proc. nie ma dostępu do zabezpieczenia społecznego, a ponad połowa nie ma żadnych ograniczeń tygodniowego czasu pracy. Także ich przyszłość maluje się przez to w dużo ciemniejszych barwach niż mężczyzn. Pracując na rzecz domu za darmo mają małe szanse uzyskać prawo do emerytury.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaznaczył niedawno, że pandemia mocno zwiększyła te nierówności.

- Skala nieodpłatnych zajęć dramatycznie wzrosła z powodu pracy wykonywanej w domu oraz zamknięcia szkół i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Miliony dziewcząt mogą już nigdy nie powrócić do szkoły. Matki, zwłaszcza samotne matki, zmagają się z wielkimi trudnościami i niepokojem - mówił na początku marca 2021.

Ile kosztuje nieodpłatna praca?

- Na pytanie „co robi twoja mama?” dzieci czasem odpowiadają „mama nic nie robi, ale często jest zmęczona”. Kilka milionów kobiet w Polsce „nic nie robi”, ale często są zmęczone. Dlaczego? Bo zajmują się pracą domową, która nie jest traktowana jako praca. To znaczy nie jest wynagradzana, a jej efekty są pomijane przez ekonomistów obliczających wartość narodowego budżetu, tak jakby życie gospodarcze wyznaczone było wyłącznie przez sferę publiczną - kilkanaście lat temu pisała prof. Magdalena Środa w raporcie "Nieopłacana praca domowa" przygotowanym przez Instytut Spraw Obywatelskich w ramach rozpoczętej w 2006 roku kampanii "Praca to dom". Jej teza nadal jest aktualna.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Nieodpłatna praca kobiet jest warta trzy razy więcej niż przemysł technologiczny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marek 2022-02-19 17:47:45

  Ja uważam, że państwo powinno także płacić za każdy stosunek seksualny mężatki z mężem. To w zasadzie przecież też ciężka praca. I do tego, jeśli będzie bombelek, to praca jest wysoce produkcyjna. Zwiększa dobytek narodowy, zasób narodowych bombelków. Czy nie mam racji? Hahahaha. Oczywiście taki stosunek powinen być odpowiednio udokumentowany i skatalogowany oraz wpisany do rejestru. Co więcej powinien podlegać ocenie jakościowej, bowiem może wymagać więcej lub mniej wysiłku. Co o tym sądzicie koledzy?

 • Rodriggo 2021-04-06 14:20:35

  Wynoszenie śmieci, naprawa lub przenoszenie mebli, czas spędzony na stacjach diagnostycznych, odśnieżanie, podlewanie trawników i inne. Biedne te kobitki, tylko one robią za darmo.

  • ja 2021-04-07 09:57:31

   Oj widać zabolało. Ego przysłoniło Ci rzeczywistość. Typowy chłop. Nie chce mi się wierzyć, że codziennie coś naprawiasz, przenosisz meble itd.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA