PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niemcy chcą zlikwidować zasiłek dla bezrobotnych. Mają inny pomysł

 • jk
 • 22 lip 2022 17:03

Zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV ma zostać zlikwidowany. Zastąpi go dochód obywatelski.

Niemcy chcą zlikwidować zasiłek dla bezrobotnych. Mają inny pomysł
Osoby poszukujące zatrudnienia będą musiały współpracować z urzędami pracy - podpiszą tzw. plan współpracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak informuje "Deutsche Welle", niemiecki zasiłek Hartz IV, który pobiera 5 mln osób, ma zostać zlikwidowany. Zastąpi go dochód obywatelski, który ma zapewnić bezpieczeństwo socjalne, większy szacunek wobec odbiorców zasiłku i wyrównanie szans. Póki co nie jest znana jego wysokość, a także nie wiadomo nic na temat sankcji za nieprzestrzeganie zasad pobierania pomocy.

Federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) zdradził jednak, że w pierwszych dwóch latach beneficjenci tego rodzaju pomocy będą mogli pozostać w swoich domach lub mieszkaniach, nawet jeśli ich wielkość będzie przekraczać powierzchnię przewidzianą w przepisach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Będą też mogli posiadać majątek w wysokości do 60 tysięcy euro bez konieczności jego naruszania. Do tego każda z osób pozostających w gospodarstwie domowym będzie mogła dysponować majątkiem do 30 tysięcy euro - pisze "DW".

Czytaj też: Są nowe stawki zasiłku dla bezrobotnych w 2022 roku. Ile wynosi, komu przysługuje

Bezrobotni korzystający z pomocy będą miały swoje obowiązki. Przede wszystkim osoby poszukujące zatrudnienia będą musiały współpracować z urzędami pracy - podpiszą tzw. plan współpracy. Obowiązywać ich będzie półroczny „okres zaufania",w trakcie którego  bezrobotnym nie będą groziły cięcia świadczeń. Po tym okresie dochód obywatelski będzie mógł zostać obniżony, np. jeśli beneficjent programu nie zgłosi się do zaproponowanej pracy.

"DW" informuje też, że po dwóch latach wysokość majątku, który będzie można zatrzymać, wyniesie maksymalnie 15 tys. euro. Obecnie jest to 150 euro za każdy rok. Z kolei uczniowie, studenci i stażyści będą mogli dorobić 520 euro miesięcznie, zamiast 100 euro obecnie. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Niemcy chcą zlikwidować zasiłek dla bezrobotnych. Mają inny pomysł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Adrian 2022-07-22 18:11:06

  Wabienie ludków do Arbeitsamtu na socjal to stara niemiecka metoda pozyskiwania rąk do pracy. System jest prosty jak drut: ludkom trzeba dać kasę a potem dać ofertę pracy i nastraszyć zabraniem czy obcięciem funduszy jak się pracy nie weźmie. Tak samo Niemcy zrobili w Generalnym gubernatorstwie już w październiku 1939 gdzie każdy zarejestrowany bezrobotny (od razu fikcyjne oficjalne bezrobocie z II RP się powiększyło 6x) dostawał zasiłek a zaraz potem skierowanie do pracy. Jeżeli polskie ministerstwo chce realnie rozprawić się z narastającym brakiem rąk do pracy w Polsce to by musiało zrobić tam dam system najpierw dać kasę uchylającym się od pracy a potem nastraszyć zabraniem socjalu. Jednak w Polsce zaraz by sie okazało że bezrobotnych nie jest poniżej miliona lecz najmniej 4 miliony. A skierować do pracy przy wydziwianiu polskich pracodawców byś się dało co najwyżej 0.5 mln.

 • Gość 2022-07-22 17:13:20

  Wszystkie zasiłki i socjale zlikwidować, imigracja przestanie przyjeżdżać, a takie ludzie jak pisiory znów będą głodować

  • Polaku! Nie daj dłużej robić z siebie durnia! 2022-07-25 10:20:44

   Do: "GOŚĆ 2022-07-22 17:13:20" ... To wołanie na puszczy! Zobacz ilu złodziei dało Ci łapę w dół! Nawet wielu księży w Kościele im nie powie, że przyjmowanie kradzionego, czyli pieniędzy przedsiębiorców, które PIS ukradł, jest paserstwem karanym sądownie i stawowi współudział w przestępstwie!!! Złodzieje zawsze będą głosowali na tych, kto obieca im możliwość kontynuacji lenistwa, złodziejstwa i dalszego pasożytowania na Rodakach!

   • Dgh 2022-07-25 12:10:14

    Pasterstwo to jest skup i sprzedaż towaru kradzionego. A przedsiębiorcy niby z czego się utrzymują jak nie z krojenia pracowników.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA