×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niemcy będą pracować do 70. roku życia?

  • Bartosz Dyląg
    bad
  • Opublikowano: 24 paź 2019 20:49

Władze Niemiec jak najszybciej powinny podjąć działania, które w sztywniejszy sposób powiążą wiek przechodzenia na emeryturę z oczekiwaną długością życia – wynika z najnowszego raportu Bundesbanku. Zdaniem instytucji, Niemcy urodzeni po roku 2000 będą musieli pracować do 69. roku życia, w przeciwnym razie zawali się tamtejszy system emerytalny.

Niemcy będą pracować do 70. roku życia?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Bundesbank wskazuje, co oczywiste, że „znaczącą presję”, zwłaszcza od 2025 roku, na niemiecki system emerytalny będzie wywierać niekorzystna sytuacja demograficzna w tym kraju. Społeczeństwo jest coraz starsze, średnia życia wydłuża się, dzieci rodzi się coraz mniej. W efekcie coraz mniej osób pracuje na coraz większą rzesze emerytów.

Dziś wiek emerytalny w Niemczech wynosi 65 lat dla osób urodzonych przed 1947 r. i 67 lat dla osób urodzonych po 1964 r. (w przypadku osób urodzonych w latach 1947-64 obowiązują szczegółowe regulacje), ale stopniowo wzrasta do 67 lat w 2031 r. Oczekiwana długość życia w Niemczech wynosi średnio 81,2 lat. Dla kobiet to 83,6 lat, a dla mężczyzn 78,8.

Bundesbank sugeruje zatem podniesienie wieku emerytalnego. Osoby urodzone w 2001 r. przeszłyby na emeryturę dopiero w 2070 r. w wieku 69 lat i czterech miesięcy. W raporcie stwierdza się, że organizacje międzynarodowe, takie jak Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD również zasugerowały „dalsze podniesienie wieku emerytalnego wraz ze wzrostem średniej długości życia”.

Niemiecki Bank Federalny podkreśla, że sugerowane zmiany nie tylko zmniejszą obciążenie funduszu emerytalnego, ale także wzmocnią ogólny potencjał gospodarczy poprzez zwiększenie zatrudnienia, co da korzyści w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych.

Propozycja Bundesbanku spotkała się z krytyką, zwłaszcza ze strony SPD, zielonych i lewicy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy będą pracować do 70. roku życia?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA