×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niebawem SRK zakończy wypłatę odpraw dla odchodzących górników

  • Autor: PAP/RAF
  • 12 lut 2022 14:00

Proces wypłaty 120-tysięcznych odpraw pieniężnych dla osób odchodzących z górnictwa z wykorzystaniem ustawowych osłon socjalnych, powinien zakończyć się jeszcze w lutym - ocenia Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która wypłaca odprawy po zakończeniu weryfikacji uprawnień do tego świadczenia.

Niebawem SRK zakończy wypłatę odpraw dla odchodzących górników
(Fot. PTWP/AndrzejWawok)
REKLAMA
  • Z początkiem tego roku SRK przejęła do likwidacji majątek obszaru górniczego Jastrzębie III wraz z grupą ponad 2,1 tys. pracowników.
  • Po przejęciu pracowników spółka rozpoczęła weryfikację ich uprawnień do świadczeń.
  • - Wysyłka jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników przejętych przez SRK wraz z ruchem Jastrzębie III powinna zostać zakończona w lutym - poinformował rzecznik SRK Wojciech Jaros.

W przyszłym tygodniu - jak zapowiada SRK - rozpocznie się także proces odchodzenia uprawnionych pracowników na urlopy górnicze. To drugie ze świadczeń osłonowych, przysługujące b. pracownikom kopalń na mocy ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Z początkiem tego roku SRK przejęła do likwidacji majątek obszaru górniczego Jastrzębie III wraz z grupą ponad 2,1 tys. pracowników, którzy mają skorzystać z ustawowych osłon socjalnych. To urlopy górnicze, podczas których do czasu przejścia na właściwą emeryturę (nie dłużej niż cztery lata) górnicy będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, a także jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 120 tys. zł netto.

Po przejęciu pracowników spółka rozpoczęła weryfikację ich uprawnień do świadczeń. Po sprawdzeniu w SRK i uzupełnieniu ewentualnych braków, wnioski o urlopy górnicze trafiają do ZUS-u, zaś wnioski o odprawy jednorazowe - do katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. SRK wysłała już do ARP wszystkie wnioski o odprawy - po pozytywnej weryfikacji możliwa jest stopniowa wypłata środków - otrzymała je już ponad połowa wnioskujących.

Czytaj też: Wyższa waloryzacja, by wesprzeć emerytów i rencistów

- Wysyłka jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników przejętych przez SRK wraz z ruchem Jastrzębie III powinna zostać zakończona w lutym. Pozytywnie zweryfikowane wnioski trafiły do SRK. Do oddziałów spółki zajmujących się tymi sprawami - ruchu Jas-Mos oraz ruchu Śląsk - zapraszani są kolejni pracownicy, aby kończyć proces rozwiązywania przez nich umów o pracę - poinformował w piątek (11 lutego) rzecznik SRK Wojciech Jaros.

Zastrzegł, iż załatwianie tych formalności musi odbywać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego, służącymi minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Trzeba pamiętać, że zakażenie jednego z pracowników skutkuje obowiązkowymi testami i - zależnie od wyniku - izolacją lub kwarantanną dla wszystkich, którzy mieli z nim kontakt - powiedział rzecznik, tłumacząc fakt rozciągnięcia procedur w czasie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niebawem SRK zakończy wypłatę odpraw dla odchodzących górników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA