PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Blisko co drugi Polak nie ma żadnych oszczędności. Powodem zbyt niskie zarobki

Rosnąca inflacja i niepewność wywołana wciąż trwającą pandemią powinny skłaniać konsumentów do bardziej ostrożnego planowania domowych finansów i regularnego gromadzenia oszczędności. Jednak czy tak jest w istocie? Najnowszy Payback Opinion Poll sprawdza, jakie mamy podejście do oszczędzania, ile zwykle odkładamy oraz jak oceniamy naszą sytuację finansową.

 • Justyna Koc
  jk
 • 19 sty 2022 20:00
Blisko co drugi Polak nie ma żadnych oszczędności. Powodem zbyt niskie zarobki
Ci, którzy oszczędzają, zazwyczaj robią to, gdy pojawią się finansowe nadwyżki (Fot. Sasun Bughdaryan/ Unsplash)
REKLAMA
 • 55 proc. Polaków deklaruje, że oszczędności posiada. Z kolei 45 proc. przyznaje, że nie ma żadnej poduszki finansowej.
 • Powodem braku oszczędności są najczęściej zbyt niskie zarobki w stosunku do wysokości wydatków, na co wskazuje aż 73 proc. ankietowanych w tej grupie.
 • Ci, którzy oszczędzają, zazwyczaj robią to, gdy pojawią się finansowe nadwyżki. Średnio, miesięcznie udaje się odłożyć między 201 a 500 zł (30 proc. respondentów), między 101 a 200 zł (20 proc.) lub 501 - 1000 zł (19 proc.).

Jeśli chodzi o stosunek do oszczędzania, to według Payback Opinion Poll szala nieznacznie przesuwa się w stronę tej grupy Polaków (55 proc.), która deklaruje, że oszczędności posiada. Z kolei 45 proc. przyznaje, że nie ma żadnej poduszki finansowej.

Powodem są najczęściej zbyt niskie zarobki w stosunku do wysokości wydatków, na co wskazuje aż 73 proc. ankietowanych w tej grupie. Tym bardziej że większość respondentów posiada różnego rodzaju zobowiązania finansowe. Najczęściej są to kredyty konsumpcyjne lub hipoteczne, które wskazało odpowiednio 40 proc. i 23 proc. ankietowanych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ile i na co oszczędzamy?

Ci, którzy oszczędzają, zazwyczaj robią to, gdy pojawią się finansowe nadwyżki - tak wskazało 57 proc. respondentów. Z kolei 43 proc. ankietowanych stara się odkładać co miesiąc stałą kwotę.

Średnio, miesięcznie udaje się im odłożyć między 201 a 500 zł (30 proc. respondentów), między 101 a 200 zł (20 proc.) lub 501 - 1000 zł (19 proc.).

Źródło: Payback Opinion Poll
Źródło: Payback Opinion Poll

Powody, dla których oszczędzamy są rozmaite. Najczęściej robimy to, aby zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych wydatków (17 proc.), zbierając na wakacyjny wyjazd (14 proc.), zakup nieruchomości (13 proc.) lub remont (10 proc.).

Oszczędzanie weszło nam w krew

Nasz stosunek do oszczędzania jest najczęściej neutralny - dla blisko połowy jest to po prostu nawyk. Z kolei 27 proc. ankietowanych traktuje to jako przykry obowiązek, a co czwarty respondent oszczędzać lubi.

Ostrożnym optymizmem napawa fakt, że prawie 60 proc. respondentów ocenia wysokość swoich oszczędności jako bardzo lub relatywnie satysfakcjonującą, w przeciwieństwie do 41 proc. badanych, którzy nie są zadowoleni z ilości środków, jakie do tej pory zebrali.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Blisko co drugi Polak nie ma żadnych oszczędności. Powodem zbyt niskie zarobki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomasz 2022-01-20 18:22:27

  Wojciech, jeżeli masz ochotę ubliżać komuś za imię, którego sobie sam nie wybrał, to zwyczajnie zaliczasz się do tych osób, o których Jarek wspomniał.

 • ekonom folwarczny 2022-01-20 12:34:40

  W obecnych czasach za rządów PIS w Polsce nie opłaca się oszczędzać. Inflacja prawie 10% a stopy procentowe ok.2% . Teraz kto oszczędza ten dotuje tych co żyją z dnia na dzień zachłystując się konsumpcją. Czym więcej oszczędzasz tym więcej tracisz a wszystko to dla dobra dojnej zmiany.

 • Realia 2022-01-19 21:49:43

  Niestety, import taniej siły roboczej, nie daje żadnych widoków na poprawę.

  • Jarek 2022-01-20 08:32:40

   Widoków na poprawę nie daje Twoja wiedzą ekonomiczna. Właśnie, dzięki tej siłę roboczej gospodarka się rozwija i ty też masz z tego korzyści. Ludzie Ne mają pieniędzy, nie dlatego że mało zarabiają, ale dlatego że są amebami ekonomicznymi lub leniuchami. Ostatnie lata są bardzo dobre i każdy może zarobić. To jest w 2 zdaniach, bo musiał bym napisać książkę , żeby wytknąć wszystkie błędy ekonomiczne i złe cechy Polaków wpływające na ich zamoznosc

   • Wojtek 2022-01-20 12:42:41

    Twoje imię mówi wszystko. Bez komentarza żeby Ci nie ubliżać

   • Wojtek 2022-01-20 12:43:26

    Twoje imię mówi wszystko. Bez komentarza żeby Ci nie ubliżać

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA