Nie ma co liczyć na wyższą pensję w 2015 r.

Trudno o znaczący wzrost płac w 2015 r.  Podwyżki będą minimalne, albo nie będzie ich wcale.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie ma co liczyć na wyższą pensję w 2015 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

5 lut 2015 7:44


Specjaliści i menedżerowie szykujący się w tym roku do zmiany pracodawcy nie powinni liczyć na wyższą pensję. Chyba że są w grupie poszukiwanych fachowców - donosi "Rzeczpospolita".

"W większości branż podwyżki będą w 2015 roku minimalne albo nie będzie ich wcale. Nie odnotowujemy bowiem znaczącego trendu do presji na wzrost płac" - twierdzi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający firmy rekrutacyjnej Hays Poland.

Według niego, w całej gospodarce wzrost płac wyniesie ok. 3 proc. Szef Hays Poland mówi o równowadze oczekiwań kandydatów z możliwościami pracodawców, którzy większym wzrostem płac są gotowi walczyć tylko o wybranych fachowców i specjalistów.

Czytaj też: Zbyt wysokie pensje mogą odstraszyć finansistów

Zamiast konkurować płacami, pracodawcy wolą często z pomocą agencji poszukać tańszych pracowników z odległych miejscowości, gdzie bezrobocie jest wyższe, a apetyty placowe niższe.

Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty banku Credit Agricole, pracodawcy zaczną odczuwać silniejszą presję płacową dopiero w 2016 r. i to przy założeniu rozwoju gospodarki o 3 proc. PKB i utrzymania wzrostu inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.