PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nie jest dobrze. Ceny paliw pokazują gorzką prawdę o pensjach Polaków

 • jk
 • 21 lip 2022 11:59

Jak kosztowne jest podróżowanie autem osobowym po Europie podczas kryzysu paliwowego? Eksperci rankomat.pl sprawdzili to na podstawie danych Eurostat i Komisji Europejskiej. Okazuje się, że w 2022 roku mieszkaniec Luksemburga może przejechać samochodem ok. 500 km za swoją dzienną pensję, a Polak tylko 160 km. Jeszcze rok temu było to odpowiednio o 218 km i 56 km więcej.

Nie jest dobrze. Ceny paliw pokazują gorzką prawdę o pensjach Polaków
Dzienna minimalna pensja brutto w 2022 roku Bułgara pozwala mu na zakup benzyny Pb 95 (w cenach lokalnych) tylko na 81 km trasy. Polak pojedzie dalej - 164 km (Fot. freestocks/Unsplash)
REKLAMA
 • Ceny paliw w poszczególnych krajach europejskich różnią się między sobą znacząco.
 • Benzyna na Węgrzech jest o połowę tańsza niż w Holandii. Jednak mieszkańcy Holandii tankując bak za swoje dzienne zarobki, dojadą dużo dalej.
 • Wzrost cen paliw oraz obecna wysokość zarobków spowodowały, że za dzienną pensję niektórzy Europejczycy napełniają bak co najwyżej do 1/5. 

W 2022 roku w każdym kraju europejskim minimalne wynagrodzenie brutto wzrosło w porównaniu do roku ubiegłego. Największe podwyżki pensji dotyczyły takich państw jak Węgry (26,6 proc.), Litwa (17,7 proc.) i Czechy (16,6 proc.).  

Żaden z wymienionych krajów nie może jednak pochwalić się najwyższą w Europie pensją. Pod tym względem prym wiedzie Luksemburg, którego mieszkańcy w 2022 roku dziennie zarabiają czterokrotnie więcej niż np. Węgrzy (po przeliczeniu na złotówki) i siedmiokrotnie więcej niż najbiedniejsi Bułgarzy.  

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Źródło: Rankomat.pl
Źródło: Rankomat.pl

Wyższa pensja = wyższe ceny paliw

Czy w krajach, gdzie zarabia się najwięcej, ceny paliw również są najwyższe? W większości przypadków - tak. Z reguły najtańsze paliwa tankują mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej. Oni także zdecydowanie najmniej zarabiają.

Czytaj też: Paliwowe L4 na topie. Lepiej dostać 80 proc. pensji niż dojeżdżać do pracy

W takim zestawieniu Polska zajmuje 9. miejsce (na 21 państw) pod względem najniższych minimalnych dziennych zarobków brutto. Ratuje nas jednak stosunkowo niska cena benzyny (5. miejsce w UE). 

Ile paliwa za minimalną krajową?

Dysproporcje w odległości, jaką pokonają samochodem za swoje dziennie zarobki mieszkańcy poszczególnych krajów, są ogromne. Dzienna minimalna pensja brutto w 2022 roku Bułgara pozwala mu na zakup benzyny Pb 95 (w cenach lokalnych) tylko na 81 km trasy. Polak pojedzie dalej - 164 km. Mieszkaniec Luksemburga może natomiast wyruszyć na trasę prawie 500 km.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Nie jest dobrze. Ceny paliw pokazują gorzką prawdę o pensjach Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Laura 2022-07-26 09:28:30

  ważne ,że wójt hula na kaczym postronku i kupuje na oślep co popadnie od gazet po reklamy u pisdojów. niedługo za dzienną pensję dojedziemy z pcimia do lanckorony. oby z wójtem w bagażniku

 • AL 2022-07-21 15:21:58

  Luksemburg jest rajem podatkowym , czyli jest oszustem wobec innych krajów takich jak Polska którą karci się za tzw praworządność , a kraje tzw starej UE przez całe wieki budowały swój dobrobyt na okradaniu swoich koloni .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA