×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie godzą się na zamrożenie płac. Resztę pensji zje inflacja

 • Autor: PAP/KDS
 • 9 lip 2021 15:43

OPZZ kategorycznie odrzuca propozycję strony rządowej, aby w 2022 r. zamrozić wynagrodzenia pracownikom sfery budżetowej, co przy wysokiej inflacji oznacza realny spadek wynagrodzeń – podkreślono w stanowisku kierownictwa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Nie godzą się na zamrożenie płac. Resztę pensji zje inflacja
Rada Ministrów zaproponowała średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 r. w wysokości 100 proc. w ujęciu nominalnym. (fot unsplash.pl)
REKLAMA
 • W połowie maja Forum Związków Zawodowych, OPZZ i NSZZ "Solidarność" we wspólnym stanowisku proponowały, by wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosły o co najmniej 12 proc.
 • Rząd jednak - w przyjętym w czerwcu projekcie - wskazał, że w 2022 r. wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej nie będą waloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem.
 • Rada Ministrów zaproponowała średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 r. w wysokości 100 proc. w ujęciu nominalnym.

Przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski oraz wiceprzewodniczący: Sebastian Koćwin, Piotr Ostrowski i Barbara Popielarz we wspólnym stanowisku wyrazili oczekiwanie, że rząd zmieni swoją decyzję i podniesie wynagrodzenia o 12 proc.

"Obecny poziom płac zmniejsza atrakcyjność pracy w sferze budżetowej, co prowadzi do erozji kadr w sektorze publicznym i hamuje rozwój państwa. Ostatnia podwyżka płac nie zrekompensowała pracownikom budżetówki wieloletniego zamrożenia ich wynagrodzeń" - oceniło kierownictwo OPZZ.

Związkowcy podkreślili, że w wielu jednostkach budżetowych wysokość przeciętnej płacy jest niższa od średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a firmy prywatne coraz częściej zatrudniają pracowników z sektora publicznego, oferując im wyższe płace.

"Dlatego niezbędne jest zagwarantowanie pracownikom sfery budżetowej godnych wynagrodzeń i ich coroczny wzrost. Jest to tym ważniejsze, że w ramach tzw. tarcz antykryzysowych nałożono na nich nowe obowiązki, ale nie zapewniono im wyższego wynagrodzenia" - oceniło OPZZ.

Przeciwne zamrożeniu płac w budżetówce jest również Forum Związków Zawodowych. W ostatnich dniach czerwca FZZ opublikowało stanowisko, w którym podkreślono, że ta propozycja to "kolejny, odważny krok w kierunku podgrzewania temperatury nieugaszonych jak dotąd sporów oraz wyraźnie wybrzmiewająca deklaracja niechęci do zaspokojenia podstawowych potrzeb zatrudnionych w tzw. budżetówce".

W poniedziałek 12 lipca m.in. wynagrodzeniom w sferze budżetowej poświęcone będzie posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Obradom ma przewodniczyć wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Nie godzą się na zamrożenie płac. Resztę pensji zje inflacja
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Koi 2021-07-11 11:02:35

  Za rządów PO płace w sektorze państwowym były zamrożone. I dobrze. I tak jest tam nadzatrudnienie.

 • Koi 2021-07-11 11:01:27

  Za rządów PO płace w sektorze państwowym były zamrożone. I dobrze. I tak jest tam nadzatrudnienie. Trzeba ludzi stamtąd zwalniać a nie zachęcać do rzekomej "kariery".

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA