×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nic się nie zmienia w firmach, a problem narasta. Wkrótce prawo zmusi pracodawców do zmian

 • jk
 • 26 maj 2023 20:00

Luka płacowa pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn stale się powiększa, a jak ujawnia raport firmy ADP, sytuacja w obszarze równości płac w ciągu ostatnich trzech lat w dwóch trzecich (65,31 proc.) polskich firm nie uległa poprawie lub się pogorszyła.

Nic się nie zmienia w firmach, a problem narasta. Wkrótce prawo zmusi pracodawców do zmian
W 2022 r. globalnie średnia podwyżka dla pracownika wyniosła 6,7 proc., dla pracownicy 6 proc. (Fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
 • Aż 57,53 proc. Polek twierdzi, że są niedostatecznie wynagradzane – wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”.
 • 15,91 proc. polskich pracowników przyznało, że sytuacja związana z równością płac w ich firmach pogorszyła się w ciągu ostatnich trzech lat, a co druga kobieta (53,9 proc.) potwierdziła, że w jej firmie w tej kwestii nic się nie zmieniło.
 • Z kolei ankietowani przez serwis Livecareer.pl są pozytywnie nastawieni do zmian, które ma wprowadzać unijna dyrektywa. 86 proc. sądzi, że obowiązek zamieszczania widełek przez pracodawców pozytywnie wpłynie na rynek pracy, a 80 proc. badanych uważa, że obecną sytuację poprawi także jawność płac.

W 2022 r. globalnie średnia podwyżka dla pracownika wyniosła 6,7 proc., dla pracownicy 6 proc. Co więcej, w nadchodzącym roku ankietowani mężczyźni spodziewają się wzrostu wynagrodzeń średnio o 8,5 proc., podczas gdy kobiety przewidują podwyżki o 8 proc. – wynika z tegorocznej edycji raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”.

Sytuacja związana z równością płac w firmach pogorszyła się albo się nie zmieniła

Luka płacowa, mimo że wydawać się może jedynie kolejnym modnym hasłem na arenie politycznej, niestety jest zjawiskiem realnym, dotykającym miliony kobiet na całym świecie. Potwierdzają to wyniki raportu ADP, według których aż 15,91 proc. polskich pracowników przyznało, że sytuacja związana z równością płac w ich firmach pogorszyła się w ciągu ostatnich trzech lat. Dodać należy, że co druga kobieta (53,9 proc.) potwierdziła, że w jej firmie w tej kwestii nic się nie zmieniło.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (19)

Do artykułu: Nic się nie zmienia w firmach, a problem narasta. Wkrótce prawo zmusi pracodawców do zmian

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Benek 2023-05-29 00:26:19

  Różnica płac to mit. Badania pokazują, że mężczyźni po prostu wykonują niebezpieczniejsze, "mniej przyjemne" zawody, są bardziej skłonni zostawać po godzinach i nierzadko poświęcają życie rodzinne kosztem pracy. Wystarczy spojrzeč w statystyki.

 • Ewa 2023-05-28 20:53:20

  Pracuje w mBanku faceci zarabiają 30% więcej od kobiet na tych samych stanowiskach

 • Zenek32 2023-05-28 15:45:45

  Wynagrodzenia sa za prace a nie kto Kim jest ale niektorzy chcieliby dostawac pieniadze za NIC. Przykladow dyskryminacji jest coraz wiecej ale w druga strone facet 10 lat doswiadczenia zarabia tyle samo co kobieta z 5 letnim doswiadczeniem..dlatego nie ma sie co dziwic ze faceci odchodza z firm gdzie jest rasizm placowy...

 • Antoni 2023-05-28 09:46:15

  To nie jest prawda.Kobiety zarabiają więcej.A robią znacznie mniej.Powinny mieć znacznie niższa pensje .Minimalna pensja dla kobiet powinna być niższa o minimum 40%

 • Barl Jischek 2023-05-28 09:26:59

  Przecież ten artykuł to bzdury. Wnioski oparte na "mają poczucie", "oczekują", "wydaje im się". Ten eksperyment przeprowadzono już w wielu firmach i zawsze rezultat jest taki, że to kobiety zarabiają więcej przy mniejszym nakładzie parcy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA