PARTNERZY PORTALU

Nestlé Polska wspiera 5,5 tys. pracowników. Wprowadza dodatkową dietę do pensji

  • Justyna Koc
    jk
  • 7 kwi 2020 16:47

Z myślą o 5,5 tys. pracowników zatrudnionych w 8 lokalizacjach Nestlé Polska wprowadza pakiet specjalnych świadczeń. Na co mogą liczyć pracownicy?

Nestlé Polska wspiera 5,5 tys. pracowników. Wprowadza dodatkową dietę do pensji
Nestlé wprowadza dietę w wysokości 40 zł za każdy dzień pracy na terenie zakładu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Firma Nestlé chce docenić i wesprzeć swoich pracowników, którzy odgrywają kluczową rolę podczas kryzysu epidemicznego, zapewniając utrzymanie dostaw żywności i zaspokajanie potrzeb Polaków. 
  • Jednym z elementów pakietu jest wypłata dodatkowej diety do miesięcznego wynagrodzenia dla pracowników, którzy codziennie wykonują swoje obowiązki na terenie firmy bez możliwości pracy zdalnej - może ona wynieść łącznie ok. 900 zł brutto.
  • Pakiet specjalnych świadczeń Nestlé wprowadza na 3 miesiące z datą wsteczną od 16 marca 2020 r. - gdy w Polsce zostały zamknięte szkoły.

Pakiet specjalnych świadczeń pracowniczych Nestlé obejmuje świadczenia dla pracowników zakładów produkcyjnych oraz działania osłonowe w przypadku zachorowania pracownika na COVID-19. Świadczenia objęły pracowników wszystkich działów i spółek Nestlé w Polsce zlokalizowanych w Kaliszu, Kargowej, Lubiczu, Nałęczowie, Nowej Wsi Wrocławskiej, Rzeszowie, Toruniu i Warszawie.

Dla pracowników wykonujących zadania bezpośrednio na terenie zakładu pracy (tzw. pracownicy „frontline” - fabryk, centrów dystrybucyjnych, pracownicy administracyjni, sklepu firmowego, obsługujący przesyłki), Nestlé wprowadza dietę w wysokości 40 zł za każdy dzień wykonywania pracy na terenie zakładu. Diety te mają zrekompensować pracownikom niedogodności i dodatkowe koszty, związane z koniecznością pracy poza domem i bez możliwości pracy zdalnej. Obowiązują one wstecznie od 16 marca 2020 r. i będą wypłacane wraz z wynagrodzeniem.

Ponadto firma gwarantuje pracownikom ciągłość zatrudnienia i wypłatę wynagrodzenia zasadniczego przez 12 tygodni, jeśli doszłoby do zawieszenia funkcjonowania fabryki lub centrum dystrybucyjnego z powodu zachorowania pracownika na COVID-19. Oznacza to, że Nestlé nie ograniczy zatrudnienia w razie konieczności czasowego zawieszenia funkcjonowania.

Nestlé wprowadza również specjalne świadczenia z myślą o sytuacji, w której na koronawirusa zachorowałby jeden z jej pracowników. Gwarantuje wypłatę 100 proc. wynagrodzenia (nie zaś ustawowych 80 proc.). Pracownik, dotknięty COVID-19, będzie miał zapewniony zwrot dodatkowych kosztów leczenia, które nie są refundowane przez ubezpieczenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nestlé Polska wspiera 5,5 tys. pracowników. Wprowadza dodatkową dietę do pensji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA