PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Negocjacje płacowe w Makro utknęły? Porozumienia brak

  • Autor: GP
  • 24 kwi 2017 13:35

200 złotych ma dzielić związki i zarząd Makro od porozumienia płacowego. Wobec podwyżek w innych sieciach handlowych, w Makro nadal trwa pat negocjacyjny, rozmowy miały zakończyć się w marcu.

Negocjacje płacowe w Makro utknęły? Porozumienia brak
Od ostatnich miesięcy 2016 roku trwa negocjacyjny maraton, którego celem jest porozumienie płacowe w Makro. (fot.:P.L.Chadwick/CC BY-SA 2.0)
REKLAMA

• Z relacji przesłanej do naszego portalu wynika, że związki walczą o 300 zł, gdy zarząd spółki chce się zgodzić na 100 zł.

• Ponieważ w bezpośrednich rozmowach nie udało się ustalić kompromisu, zarząd w końcu kwietnia zdecydował się skierować spór do komisji wspólnej działającej przy sieci handlowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W końcu marca miało dojść do zakończenia płacowych negocjacji w Makro. Jak pisaliśmy w kwietniu, płace w sieciach handlowych w Polsce powinny iść w górę, także w Makro. Konkurencja miała "przycisnąć" przedsiębiorstwo do koniecznego zwiększenia płac.

Z informacji przesłanych do naszej redakcji wynika jednak, że sytuacja w omawianej sieci nie jest dobra. Negocjacje trwały także w kwietniu, ale bez efektów.

- Z tego, co mówi się na hali, to związki chciały, aby każdy dostał podwyżki 300 zł - pisał pracownik Makro w korespondencji z naszym portalem. - Makro oferowało 100 zł! Oczywiście osoby ze związku milczą i nie chcą nic dokładnie powiedzieć więcej.

Całość tego sporu nabiera bardziej drastycznego charakteru, jeśli weźmie się pod uwagę, że pracownicy handlu detalicznego chcą strajkować. Pisaliśmy o tym strajku tutaj. Strajk w sieci Biedronka jest już praktycznie pewny.

W marcu nie udało się dojść do porozumienia

Z listu związku zawodowego "Solidarność" działającego w Makro wynika, że negocjacje płacowe zakończyły się fiaskiem, a kolejne kroki były niepewne w kwietniu.

- Strona związkowa odrzuciła propozycje tzw. "pakietów" polegających na rozpatrywaniu całościowym, a nie konkretnych elementów propozycji - pisali działacze związkowi w marcu, gdy trwały negocjacje o płacach z zarządem. - Na tym etapie dla nas nie do przyjęcia jest negocjowanie regulacji płacowych wraz z propozycją nowego systemu premiowania. Istnieje tutaj zależność finansowa, ale o ile regulacja płac polegająca na zwiększaniu kwotowym poborów pracowników daje namacalne korzyści finansowe pracownika, to system premiowania jest narzędziem do efektywniejszej pracy, zaangażowania, podnoszenia swoich kwalifikacji itp., co ma przełożenie na korzyści pracodawcy, dotyczy to również wszelakich dodatków. Ze strony związków negocjowane powinny być elementy uposażenia pracowników, zwłaszcza ich składowe, ale nie jako "pakiet".

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Negocjacje płacowe w Makro utknęły? Porozumienia brak

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA