×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nawet wspólna europejska płaca minimalna nie sprawi, że będziemy zarabiać jak Niemcy

Niecałe 1,5 roku zostało Polsce na wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych. Nowe przepisy nie spowodują, że najniższa płaca u nas będzie taka sama jak np. w Niemczech. Należy tak uregulować jej wysokość, by najmniej zarabiający mogli godnie żyć.

Nawet wspólna europejska płaca minimalna nie sprawi, że będziemy zarabiać jak Niemcy
Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym w Unii Europejskiej jesienią ubiegłego roku. (fot. Jazael Mendoza/Unsplash)
REKLAMA
  • Polska, jak i pozostałe kraje członkowskie właśnie pracują nad dostosowaniem krajowych przepisów do unijnej dyrektywy odnoszącej się do wspólnej płacy minimalnej.
  • Nie chodzi w niej o wprowadzenie takiej samej kwoty najniższej pensji dla wszystkich krajów Wspólnoty, ale o stosowanie mechanizmu, który pozwoli jej wysokość ustanowić na takim poziomie, by nawet osoby najmniej zarabiające mogły żyć na odpowiednim poziomie. To jest główny cel zmian.
  • Nadal nie jest to normą. Jak we wnioskach do projektu dyrektywy podała Komisja Europejska, w 2018 r. w dziewięciu państwach członkowskich osoby żyjące w jednoosobowym gospodarstwie i uzyskujące ustawowe wynagrodzenie minimalne znajdowały się poniżej progu zagrożenia ubóstwem.

Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym w Unii Europejskiej jesienią ubiegłego roku. Państwa członkowie mają dwa lata na dostosowanie się do nowych wytycznych. Co dokładnie się zmieni?

Na czym polega mechanizm wspólnej płacy minimalnej w Unii Europejskiej? 

UE nie chce narzucać poszczególnym krajom jednej, takiej samej kwoty płacy minimalnej. Decyzja o tym, ile wyniesie ona w danym kraju, zostanie w gestii poszczególnych państw, jednak przy jej podejmowaniu będą one musiały zagwarantować, że takie wynagrodzenie zapewni pracownikom godne życie, przy uwzględnieniu kosztów utrzymania oraz ogólnego poziomu wynagrodzeń.

Aby ocenić adekwatność dotychczasowego ustawowego wynagrodzenia minimalnego, państwa będą musiały określić krajowy koszyk towarów i usług w oparciu o ceny rzeczywiste. Do tego posłużyć mogą również ogólnodostępne wskaźniki. KE sugeruje tu wartość wynagrodzenia na poziomie 60 proc. mediany wynagrodzeń brutto lub 50 proc. średniego wynagrodzenia brutto.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nawet wspólna europejska płaca minimalna nie sprawi, że będziemy zarabiać jak Niemcy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA