PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nauczyciele chcą 20-proc. podwyżek pensji jeszcze w tym roku

  • Autor: PAP/JP
  • 5 wrz 2022 12:02

Związek Nauczycielstwa Polskiego kolejny raz potwierdza żądanie 20-procentowego wzrostu wynagrodzenia nauczycieli, ale nie w 2023 r., tylko jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym. "Naszym zdaniem to jest w stanie zastopować ucieczkę nauczycieli z zawodu" – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Nauczyciele chcą 20-proc. podwyżek pensji jeszcze w tym roku
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz podczas konferencji prasowej w siedzibie ZNP w Warszawie (fot. PAP/Marcin Obara)
REKLAMA
  • Prezes ZNP zwrócił uwagę na to, że płaca nauczyciela jest absolutnie niekonkurencyjna.
  • Zauważył, że wielu nauczycieli podejmuje decyzje o odejściu z zawodu w każdym chwili - szczególnie ci, którzy mają uprawnienia emerytalne.
  • Naszym zdaniem to (20-proc. podwyżka płac - red.) jest w stanie zastopować ucieczkę nauczycieli z zawodu, a jednocześnie skłonić wielu młodych ludzi do podjęcia pracy w szkole" - podkreślił Sławomir Broniarz.

"Pierwsze dni nowego roku szkolnego potwierdzają wszystkie obawy i utwierdzają nas w przekonaniu, że bardzo trudna, czasami dramatyczna sytuacja kadrowa znalazła pełne odzwierciedlenie w tym, co obserwujemy w szkołach - rzeczywiście brakuje nauczycieli i wiele szkół, szczególnie zawodowych, boryka się z dużymi problemami kadrowymi" - powiedział Broniarz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Płaca nauczyciela jest absolutnie niekonkurencyjna

Jego zdaniem, jeżeli nie zajdą zmiany w zakresie finansowania edukacji, w tym nauczycieli, ten problem będzie narastał. Prezes ZNP zwrócił uwagę na to, że płaca nauczyciela jest absolutnie niekonkurencyjna.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Zamiast do szkoły, nauczyciele idą do agencji rekrutacyjnych. Fala odejść narasta

"Nie ma żadnej innej dziedziny gospodarki o takim poziomie przygotowania zawodowego (...), która miałaby tak niski poziom wynagrodzenia. To jest ogromny problem i jeśli edukacja sobie z nim nie poradzi, to braki kadrowe będą jeszcze bardziej dokuczliwe" - stwierdził.

Zauważył, że wielu nauczycieli podejmuje decyzje o odejściu z zawodu w każdym chwili - szczególnie ci, którzy mają uprawnienia emerytalne.

"ZNP po raz kolejny potwierdza żądanie 20-procentowego wzrostu wynagrodzenia i absolutnie nie w roku 2023, tylko jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym, żeby to było wyrównanie od września. Naszym zdaniem to jest w stanie zastopować ucieczkę nauczycieli z zawodu, a jednocześnie skłonić wielu młodych ludzi do podjęcia pracy w szkole" - podkreślił Broniarz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nauczyciele chcą 20-proc. podwyżek pensji jeszcze w tym roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA