Zapisy Polskiego ładu uderzają w kolejną grupę. Nowe przepisy są niekorzystne dla osób na zasiłku chorobowym lub macierzyńskim. Pracownicy korzystający z ulgi dla klasy średniej, a przebywający na dłuższym zwolnieniu zdrowotnym, mogą stracić do niej prawo w ciągu roku. Środki pieniężne odliczane miesięcznie w ramach ulgi dla klasy średniej trzeba będzie wtedy oddać w rozliczeniu rocznym.
- km
- •16 lut 2022 12:53

- Dłuższe pobieranie zasiłku może obniżyć przychody ze stosunku pracy do poziomu niższego niż wymagane dla ulgi.
- Zasiłek chorobowy czy zasiłek macierzyński nie są bowiem wynagrodzeniami ze stosunku pracy, więc nie wlicza się do przychodów, które uwzględniane są przy stosowaniu ulgi dla klasy średniej.
- W przypadku wątpliwości co do granic przychodów uprawniających do ulgi pracownik może złożyć wniosek o rezygnację z niej, zaś przedsiębiorca nie rozliczać ulgi wraz z zaliczkami na podatek.
Ulga dla klasy średniej polega na możliwości obniżenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym zarówno przez pracowników, jak i samych przedsiębiorców. Dotyczy ona zarówno osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, jak i przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej.
Sięgnąć po nią mogą wyłącznie te osoby, których zarobki mieszczą się w przedziale od
5 701 do 11 141 złotych brutto miesięcznie.
Przeczytaj: Podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt? Jaką formę opodatkowania wybrać w Polskim Ładzie?
Ulga dla klasy średniej problemem dla osób na zwolnieniu lekarskim i kobiet w ciąży
Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, "w kwocie przychodów warunkujących zastosowanie ulgi nie uwzględnia się jednak przychodów zwolnionych oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, w tym również w sytuacji, gdy są one wypłacane przez pracodawcę".
Co to oznacza? Dłuższe pobieranie zasiłku może obniżyć przychody ze stosunku pracy do poziomu niższego niż wymagane dla ulgi. Zasiłek chorobowy czy zasiłek macierzyński nie są bowiem wynagrodzeniami ze stosunku pracy, więc nie wlicza się do przychodów, które uwzględniane są przy stosowaniu ulgi dla klasy średniej.


Słowa kluczowe
- klasa średnia
- Polski Ład
- macierzyństwo
- ciąża
- podatki
- wynagrodzenia
- pensje
- zarobki
- płace
- ulga dla klasy średniej
- zasiłek chorobowy
- zasiłek macierzyński
- Małgorzata Samborska
- Grant Thornton
- L4
- zwolnienie lekarskie
- zwolnienia lekarskie
KOMENTARZE (1)