×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nasi prezesi zarabiają miliony

Dzięki posadzie w zarządzie państwowej spółki paliwowej już w rok można zostać milionerem. Nawet jeśli ta spółka jest objęta ustawą kominową - informuje "Gazeta Wyborcza".

Nasi prezesi zarabiają miliony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Wysokie ceny energii na świecie wywindowały w 2012 r. wyniki naszych spółek paliwowych. Największy polski koncern paliwowy PKN Orlen miał w 2012 r. rekordowe przychody ponad 120 mld zł.

I jak podaje GW, właśnie menedżerowie Orlenu mają najwyższe zarobki. W zeszłym roku prezes Jacek Krawiec otrzymał 1 mln 666 tys. podstawowej płacy plus 1,44 mln zł premii za 2011 r. W sumie ponad 3,1 mln zł, o 142 tys. zł więcej niż w 2011 r.

Wiceprezes ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk nie dostał co prawda podwyżki, ale i tak zarobił ponad 2,7 mln zł.

W 2012 r. za pracę w radzie nadzorczej Orlenu dyrektor generalny Ministerstwa Skarbu Grzegorz Borowiec otrzymał 149 tys. zł. A Piotr Wielowieyski, który w radzie koncernu był w zeszłym roku przez 18 dni, dostał za ten okres 8 tys. zł wynagrodzenia.

W giełdowych spółkach objętych ustawą kominową, takich jak PGNiG i Lotos, miesięczne wynagrodzenie w zarządzie może wynieść maksymalnie sześciokrotność przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat z zysków) w ostatnim kwartale poprzedniego roku. W 2012 r. ten limit wynosił 22 619 zł miesięcznie, czyli ponad 271 tys. zł rocznie.

W zarządach PGNiG i Lotosu płace były jednak dużo wyższe.

Gazeta Wyborcza podaje, że Grażyna Piotrowska-Oliwa, która od połowy marca zeszłego roku jest prezesem gazowego koncernu, zarobiła w tym czasie 768 tys. zł. Poprzedni prezes PGNiG Michał Szubski za pełny 2011 r. kierowania zarządem otrzymał ponad 1,8 mln zł.

W jaki sposób można zarabiać ponad milion złotych rocznie w zarządzie spółki, objętej ustawą kominową? Należy dodatkowo zasiadać w radzie nadzorczej odpowiedniej spółki-córki - takiej, w której "kominowa" firma-matka ma poniżej 50 proc. akcji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nasi prezesi zarabiają miliony
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Wpyskgo 2014-09-26 12:16:00

    W katolickim i upodlonym kraju wypasione ryje z Orlenu mają się suuuper !!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA