Największe węglowe spółki wypłacą „czternastkę” z opóźnieniem

• Wypłata "czternastki" to jednorazowy koszt nawet kilkuset milionów złotych.
• Dotychczas jedynie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej podpisano porozumienie w sprawie czternastek.
• W największej spółce - Kompanii Węglowej - rozpoczęcie negocjacji zaplanowano na najbliższy wtorek (26 stycznia).
• W Katowickim Holdingu Węglowym trwają rozmowy o terminie wypłaty tego świadczenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Największe węglowe spółki wypłacą „czternastkę” z opóźnieniem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sty 2016 19:31


Według nieoficjalnych informacji, koszt wypłat czternastki dla załogi Kompanii Węglowej wyniesie w tym roku ponad 220 mln zł. Podczas ubiegłorocznego strajku w JSW jej zarząd szacował koszt wypłacanej tam 14. pensji na ok. 250 mln zł. Władze KHW sygnalizują, że łączne nakłady na to świadczenie są porównywalne z kosztem miesięcznego wynagrodzenia.

Jak dotąd porozumienie w tej sprawie zawarto jedynie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie "czternastka" będzie wypłacona - zamiast do połowy lutego - do 1 czerwca, ale z odsetkami za zwłokę.

Zgodnie z porozumieniem z 16 września ub. roku, począwszy od 2016 r. wypłata czternastki (oraz deputatu węglowego, a w przypadku administracji także barbórki) została w JSW zawieszona na trzy lata, co pozwoli w tym okresie ograniczyć koszty pracy w JSW o ok. 2 mld zł. Jednak 14. pensja za ubiegły rok musi być wypłacona, bo pracownicy nabyli do niej prawo zanim zawarto porozumienie dotyczące trzech kolejnych lat.

Jak poinformował w piątek (22 stycznia) PAP rzecznik Kompanii Węglowej Tomasz Głogowski, spółka przesłała związkom swoją propozycję przewidującą wypłatę tzw. czternastki w trzech ratach. W ub. roku związki zaakceptowały wypłatę tej nagrody w dwóch częściach – w lutym i czerwcu. Pracownik mógł też wybrać jednorazową wypłatę całości w czerwcu – powiększoną o dwuprocentowe odsetki.

W Katowickim Holdingu Węglowym zarząd poruszył kwestie terminu wypłaty i rozłożenia na raty „nagrody rocznej” (jak w KHW obecnie nazywa się ta część wynagrodzenia) już w listopadzie ub. roku. Według wiceprezesa holdingu ds. pracy Tadeusza Skotnickiego bieżących środków starczy spółce w lutym albo na terminową wypłatę nagrody albo na wypłatę lutowego wynagrodzenia.

Przedstawiciele holdingu zapewniają, że nagroda, jako świadczenie wynikające z zakładowego układu zbiorowego pracy, z pewnością zostanie wypłacona. Spółka jednak już kilka tygodni temu widziała bardzo duże zagrożenie dla jej terminowego wypłacenia w całości, uzależniając to od kilku wydarzeń wpływających na sytuację finansową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.