Najwięcej zarobisz na Zachodzie... Polski

W 2012 roku przeciętne płace na wschodzie Polski kształtowały się na poziomie 3 tys. zł brutto, podczas gdy w rejonie zachodnim mediana zarobków wyniosła 3 850 tys. zł - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najwięcej zarobisz na Zachodzie... Polski

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Paweł Szygulski

wnp.pl

28 maj 2013 17:05


- Na potrzeby materiału dokonano podziału Polski na dwa obszary: wschodni i zachodni. Do pierwszego z obszarów - wschodniego - zaliczono województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Drugi obszar - zachodni - stanowią województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie oraz opolskie - komentuje Sylwia Rębisz z Sedlak & Sedlak.

Jak kształtowały się zarobki na przeciwległych krańcach Polski? Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych brutto w regionie zachodnim w 2012 roku wynosiła 3850 zł. Jedna czwarta pracowników z województw zlokalizowanych na zachodzie kraju zarabiała więcej niż 6004 zł, zaś płace 10 procent przekraczały 10000 zł.

Wynagrodzenia osób zamieszkujących wschodni obszar Polski były o 22 procent niższe od zarobków osób zatrudnionych na zachodzie. Płace 25 procent pracowników przekraczały 4600 zł, a 10 procent były wyższe niż 7500 zł.

W regionie zachodnim najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy w województwie dolnośląskim. Mediana ich płac według badania Sedlak & Sedlak wynosiła w 2012 roku 4200 zł. O 8 procent mniej zarabiali mieszkańcy województwa wielkopolskiego (3850 zł). Najniższe wynagrodzenia na zachodzie kraju otrzymywali pracownicy w województwie lubuskim. Ich przeciętne wynagrodzenie wynosiło 3350 zł, to o 30 procent mniej niż w województwie dolnośląskim.

Różnice w wysokości wynagrodzeń w poszczególnych województwach w regionie wschodnim były niewielkie. Najwięcej zarabiali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Mediana ich płac w 2012 roku wynosiła 3060 zł. To o 2 procent więcej niż w województwie lubelskim, w którym zarobki były najniższe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.